Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çayı şifalı mı?

Giriş Tarihi: 12.4.2016 14:05
Papatya çayı şifalı mı?

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, hem tadıyla keyif veren hem de sindirime yardımcı çayını yemeklerden sonra içilmesini tavsiye ediyor. 'Tüketiciler bir konuda dikkatli olmalı. Aktar ve diğer yerlerde açıkta veya paketlenmiş halde satılan papatyalar mayıs papatyası değildir. Yarar yerine zarar verebilir.' diyen Sezik, önemli bilgiler verdi.

Ülkemizde bilimsel isimleri farklı olan çok sayıda bitkiye dendiğini belirten Sezik, gıda, şifa verici veya bitkisel ilaç olarak bilimsel adı 'Matricaria recutita' olan mayıs papatyasının kullanıldığını söyledi.

Papatyanın değişik etkilerinden dolayı Avrupa'da yaygın olarak kullanıldığını aktaran Ekrem Sezik, bu etkileri ise "Hafif spazm, gaz, geğirme gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında, bu belirtileri giderici olarak ve bilhassa çocuklarda karın ağrılarında, bebeklerde gaz sancılarının giderilmesinde kullanılır. Belirtilen amaçlar için dahilen çayı, çözünen çayı ve damlaları kullanılmaktadır" dedi.

PAPATYA ÇAYI ŞİFALI MI?

Prof. Dr. Sezik, Sezik, papatya ve preparatlarının haricen kullanımlarının da bulunduğunu belirterek, "Bunlardan en yaygını, merhem ve kremleri halinde, bebeklerde pişiklere karşı ve cilt bakımı içindir" dedi.

nın şifalı olduğunu belirten Sezik, "Bilhassa gaz, hafif spazm gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında, yemeklerden sonra papatya çayı içilmesini tavsiye ediyoruz. İçimi de hafif olduğu için, zaman keyif için papatya çayı içilmesi, kişinin hem sıvı ihtiyacını giderecek, hem de papatyanın şifalı etkilerinden yararlanmasını sağlayacaktır" dedi.

ÜLKEMİZDEKİ DURUMU

Prof. Dr. Ekrem Sezik, papatya çayının 'deki durumunu da özetledi. Sezik, "Aktarlarda papatya adı altında değişik çiçekler satılmakta, ayrıca piyasada gıda kalitesinde poşet çaylar bulunmaktadır. Aktarlarda satılan papatyaların hemen hemen tamamı papatyaya benzeyen ve halkın papatya dediği diğer bitkilerin çiçekleridir, yani mayıs papatyası değildir.

Kimyasal yapıları farklı olduğu için papatyadan beklenen şifalı etkileri göstermez, hatta zararlı olabilirler. Papatyaya benzeyen ve bilimsel adı 'Seneci' olan bitkilerin çiçekleri de aktarlarda papatya olarak satılmaktadır. Bu bitkinin çiçeklerinde, karaciğerin yapısını ve çalışmasını bozan maddeler bulunmaktadır. Yani karaciğer zehridirler. Hemen her yıl aktarlarda bulunan papatyaları toplayıp hangi bitkiye ait olduğunu tayin ediyoruz. Dolayısıyla bu bilgi bilimsel çalışmaların sonucudur" dedi.

'YEMEK SONRASI PAPATYA ÇAYI MİDEYİ RAHATLATIR'

Prof. Dr. Ekrem Sezik, papatya çayının içilmesini tavsiye ederken, tüketicilere önemli bir uyarıda buldu. Sezik, "Kesinlikle aktarlarda veya bir başka yerde açıkta satılan veya torbalanmış papatya alıp kullanmayınız. Bilinen firmaların, poşet çayları kullanılmalıdır. Bu ürünlerin mayıs papatyasından lı şartlar altında hazırlanmış olduğunu biliyoruz.

Dolayısıyla bu uyarı ve tavsiyeyi yapıyorum. Yemeklerden sonra papatya çayı içilmesi, sıvı alımının yanında papatyanın yararlı etkilerinden de faydalanmanızı sağlayacak, midenizi rahatlatacaktır. Günde birkaç kupa poşet papatya çayı içmekte, gerektiğinde yukarıda bahsettiğim rahatsızlıklar için papatyayı kullanmakta ve yurtdışı seyahatlerde eczanelerden damla, krem gibi papatya ürünleri alıp, gerektiğinde kullanmak üzere bir köşeye koymakta yarar var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papatya çayı şifalı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN