Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiroid ameliyatları riskli midir?

Giriş Tarihi: 21.7.2016 14:39 Güncelleme Tarihi: 21.7.2016 14:41
Tiroid ameliyatları riskli midir?

Tiroid hastalıklarında ne zaman ameliyat gerekir, ameliyat nasıl yapılır, öncesi ve sonrasında neler yapılması gerekir.

Tüm bu sorulara dünyaca ünlü Endokrin Cerrahi Uzmanımız Prof. Dr. Yeşim Erbil'e sorduk. "Büyük guatr, iç guatr, zehirli guatr, Basedow hastalığı, tiroid kanseri rahatsızlıklarında ameliyat yapılması gerekebilir."

Hangi tür guatr hastalıklarında ameliyat gerekir?

"Büyük guatr boyun bölgesinde kötü bir görünüme neden olabileceği gibi nefes alma ve yutma zorluğuna da yol açabilir. Büyük guatr, büyümüş tiroid bezinde bulunan çok sayıda tiroid nodülünden oluşur, genellikle büyük olduğu için ameliyat önerilir. İç guatr, zamanla büyüyerek göğüs boşluğuna doğru ilerleyen guatrdır ve solunum sıkıntısına neden olabilir. Zehirli guatrda ise tiroid nodülleri fazla tiroid hormonu salgılayıp hipertiroidiye neden olur. Bu durumda da ilaç tedavisi ile hormonlar normal düzeye indirildikten sonra ameliyat yapılması önerilir."

Basedow hastalığında ameliyat gerekir mi?

"Basedow hastalığı ise immun sistemle ilgili bir mekanizma ile tiroid bezinin fazla hormon salgılama halidir. Hastaların %10'unda gözlerin dışarı fırlaması görülebilir. Göz bulgusu olan ve tiroidi büyük olan Basedow hastalarına cerrahi tedavi uygulanır."

Tiroid kanserinde ameliyat gerekir mi?

"Tiroid nodüllerinde, ultrasonografi ve iğne biyopsisi tetkikleri sonucunda "kanser kuşkusu" veya "kanser" saplanması, tartışmasız ameliyat gerektirir. Ameliyat öncesi iğne biyopsisi ile tiroid kanserinin türü saptanır, ardından da kanserin türüne ve büyüklüğüne göre ameliyat tekniği planlanır."

Tiroid ameliyatlarında ses kısıklığı riski var mı?

"Tiroid ameliyatlarının ardından ses kısıklığı oranı deneyimli merkezlerde %1'in altındadır. Ses tellerini hareket ettiren sinir, tiroid bezinin çok yakınından geçer. Tiroid ameliyatları sırasında bu sinir özel cihazlarla aranır ve bulunduktan sonra korunarak tiroid bezi çıkartılır. Genellikle bu ses kısıklığı ameliyat sırasında dokularda gelişen şişlik nedeniyle oluşur ve hastaların %95'inde ödem gerileyince bir hafta ile bir ay içerisinde düzelir. Tiroid kanseri, ikincil ameliyatlar, iç guatr, hipertiroidi (zehirli guatr), dev guatr hastalarında bu risk oranları daha fazladır. Kalıcı ses kısıklığı çok çok ender görülür.

Prof. Dr. Yeşim Erbil "Ameliyatın ardından kalsiyum düşüklüğü riskine dikkat edilmesi gerekir. Vücudun kalsiyum dengesini düzenleyen paratiroid bezler, tiroid bezine yapışık durumdadır. Ameliyat sırasında damarların bağlanması ile bazı hastalarda paratiroid bezlerin kanlanması geçici olarak azalabilir. Bu durumda paratiroid bezlerden salgılanan "parathormon" sentezi azalır ve kan kalsiyumu düşer. Kan kalsiyum miktarının düşmesi ile hastanın el ve ayak parmak uçlarında, dudak kenarlarında uyuşma, karıncalanma bazen de kasılma görülebilir. Bu durumda hastaya kalsiyum tablet tedavisine başlatılır. Hemen hemen tüm hastalarda bu durum geçicidir ve 1-2 hafta içinde düzelir. Ayrıca boyun bölgesi kanlanması çok yoğun olduğu için yara izi de çok ender görülür."

Endokrin Cerrahi Uzmanımız Prof. Dr. Yeşim Erbil

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiroid ameliyatları riskli midir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN