Türkiye'nin en iyi haber sitesi

teki morarmaların nedenleri

Giriş Tarihi: 2.8.2017 17:25 Güncelleme Tarihi: 2.8.2017 17:25
Ciltteki morarmaların nedenleri

Doç. Dr. , te herhangi bir travma olmaksızın kendiliğinden gelişen morlukların bazı hastalıkların göstergesi olabileceğini söyledi.

rişkin Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. , te herhangi bir travma olmaksızın kendiliğinden gelişen morlukların bazı hastalıkların göstergesi olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Balçık, ciltteki morlukların nedenleri hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Özlem Şahin Balçık, "Ciltte morarma; düşme, çarpma ve vurma gibi olaylar sonrası beklenen bir durumdur. Ancak herhangi bir travma olmaksızın kendiliğinden gelişen morluklar bazı hastalıkların göstergesi olabilir. Kan hastalıklarından; lösemi, bazı pıhtılaşma faktör eksiklikleri (hemofili) ve çeşitli nedenlere bağlı trombosit düşüklüğü (trombositopeni) ciltte morarma ile kendini gösterebilir. Bazı romatizmal hastalıklar ve bağ dokusu hastalıklarında da morarma görülebilir" dedi.

Dr. Balçık şu bilgileri verdi: "Bunların yanında ciltte morarmaların en sık nedenlerinden birisi ilaç yan etkileridir. Aspirin gibi kan sıvılaştırıcı ilaçlar, bazı ler, antibiyotikler, antidepresanlar ve kortikosteroidler ciltte kolay morarma şikayetine yol açabilmektedir. Cildinizde kendiliğinden gelişen bir morluk oluştuğunda en kısa zamanda hekiminize başvurmalı ve eğer kullanıyorsanız; kullandığınız tüm bitkisel veya normal ilaçları da muayene için yanınızda getirmelisiniz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ciltteki morarmaların nedenleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN