Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Sigara koronavirüsün ciğerlere yerleşmesini kolaylaştırıyor”

Astım ve KOAH hastalarının risk grubunda olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Çiftçi, Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 kurala uyum konusunda taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Faruk Çiftçi, "Sigara, COVİD 19 virüsünün akciğerlere daha rahat yerleşmesine neden olur. Bu nedenle genç, yaşlı sigara içen herkes risk altındadır" dedi.

Giriş Tarihi: 26.3.2020 10:08 Güncelleme Tarihi: 26.3.2020 10:21 ABONE OL
“Sigara koronavirüsün ciğerlere yerleşmesini kolaylaştırıyor”

KOAH ve astım hastalarının çok gerekli olmadıkça evden çıkmamaları gerektiğini hatırlatan VM Medical Park Pendik Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Çiftçi, bu hastalara önerilerini şöyle sıraladı:

"KOAH'lılar ve astımlılar ev içinde veya dışında diğer kişilerle temastan kaçınmalı, 1 metre mesafe kuralına uymalı, elleri sık sık sabunla en az 20 saniye yıkamalı, hastalık belirtileri gösteren kimselerle aynı kapalı mekânda bulunmamalıdırlar. Hastalıklarıyla ilgili ilaçlarını düzenli almalılar. Hastalıklarıyla ilgili hastaneye gitme durumları çok gerekliyse, korunma tedbirlerine azami riayet göstermelidirler. Ayrıca dengeli beslenmeli, yeterli derecede uyumalılar."

ARKADAŞINA GÖNDER
“Sigara koronavirüsün ciğerlere yerleşmesini kolaylaştırıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA