Tatil bavulu 'cep'te

Giriş Tarihi: 1.6.2014

Akıllı telefon ve mobil internet tatil döneminde can kurtarıcı oluyor. Bu sayede bilet ve otel rezervasyonu yapmanız, yön ve adres bulmanız, yurtdışında dil sıkıntısı çekmeden seyahat etmeniz mümkün

Teknoloji meraklıları akıllı telefonlardan mucize yetenekler bekliyor. Oysa sıradan insanların beklentileri çok da abartılı şeyler değil. Özellikle tatil dönemlerinde akıllı telefonlar adeta cankurtaran oluyor. Harita, rehber, çeviri hizmeti derken, uygulamalar vasat bir akıllı telefonu bile anında yetenekli asistana çeviriyor. Özellikle yurtdışına çıkarken ses, mesaj ve veri paketini güncellemenizde fayda var. Yoksa tatil sonrası gelen faturalar can yakıyor. Ancak pek çok kullanıcı telefonunun sahip olduğu basit yeteneklerin bile farkında değil. Bunu bilmeyen kullanıcıların sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla. Oysa ortalama bir kamera, Android, Windows veya iOS işletim sistemine sahip bir telefon, uygulama mağazası sayesinde oldukça farklı yeteneklere kavuşuyor.

YETENEKLİ ASİSTAN

Akıllı telefonların bazı yetenekleri ise tatil planlarken ortaya çıkıyor. Çünkü bu aletle otel ve bilet rezervasyonunun yanı sıra otomobil bile kiralamak mümkün. Uygulamaların önemli kısmı tüm tatil ihtiyacını karşılacak birçok önemli detaya sahip. Bir kısmı ise sadece önerilerden oluşurken, bir kısmı da tüm rezervasyonların bir kullanıcı adı ve şifreyle tek seferde planlamasını sağlıyor. Ödemeler ise genellikle kullanıcının para birimiyle yapılıyor.

BİLMEDİĞİNİZ YERDE REHBER
Gideceğiniz şehirde Google Goggles uygulamasıyla fotoğraf çekerek resimle arama yapmak mümkün. Ancak en önemlisi adres bulmak. Özellikle offline kullanılan haritalar veri tüketimi olmadan adres bulmayı sağlıyor. Otelden çıkmadan Google Maps veya Apple Maps uygulamasında gidilecek yer belirlenirse veri kullanmadan doğru yolda olup olmadığınızı takip etmeniz mümkün. Nokia Lumia serisi, ülke ve şehirlere göre kullanılan offline haritalar oldukça güncel bilgi veriyor. Ancak dosya boyutları büyük olduğu için önceden indirmek gerekiyor.

KELİME ÇEVİRİSİ YAPIYOR!
Dilini bilmediğiniz bir ülkeye gidiyorsanız, telefonunuzda mutlaka sözlük bulundurun. Türkçe-İngilizce çeviri için çok fazla uygulama var. Sürekli çeviri kalitesi artan Google Translate dışında kelime kelime çeviri için Zargan ve Sesli Sözlük uygulamaları internet bağlantısı kullanmadan sorun çözüyor.

HER ADIMINIZI MUTLAKA PLANLAYIN
Tatile gitmeden önce otel, uçak ve araç planlama için de pek çok seçenek var. Rehber olarak gittiğiniz ülke ve şehrin adını uygulama markete yazdığınızda pek çok ücretsiz seçenek var. Rezervasyonlar için Tatil Sepeti, Booking, Expedia gibi uygulamalar tüm ihtiyacı çözüyor. THY uygulaması uçak bileti ve rezervasyon konusunda her yerde her zaman iş yapmayı kolaylaştırırken, tur şirketleri de kendi uygulamalarıyla tatilciye ulaşmaya çalışıyor.

CÜZDAN DOSTU OFFLİNE HARİTA
Yurtdışında veri tüketimi ücretleri uluslararası dolaşım yüzünden sıkıntılı. Nokia Here Maps offline haritaları, Google ve Apple Maps uygulamaları adres bulmayı kolaylaştırıyor. Üstelik tahmini varış zamanını da öğrenebilirsiniz. Haritaları kullanırken, antenlerin pili çabuk tükettiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

HER AN ELİNİZİN ALTINDA
El feneri, hesap makinesi, ses kaydı, metrik çevirici, mesafe ölçer gibi pek çok basit uygulama, her platformda kısmen standart olarak bulunuyor. Bir kısmı da uygulama marketten ücretsiz indirilebiliyor. İsviçre çakısı gibi smart tools, mesafe ölçer gibi yerli yabancı uygulamalar var. Üçgen ölçüm metodu kullanarak cıhazınızla bir hedefin mesafe, yükseklik, genişlik ve alanını ölçebileceğiniz telemetri uygulaması bulunuyor. Ayakta dururken deklanşörü basın. Önemli olan ise kameranın nesneyi değil, bulunduğu yere hedef almak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil bavulu 'cep'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN