Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayat kurtaran akıllı kask!

Intel'in Edison işlemci platformu 50 dolarlık bilgisayarın kapısını açtı. Kaskın içine giren mini bilgisayar şantiye ve madende çalışan işçinin hayatını kurtaracak

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Intel'in yılbaşında Las Vegas'ta düzenlenen CES fuarında tanıttığı pul kadar işlemciye sahip Edison platformu, bilgisayara dönüşerek hayat kurtaracak. 50 dolarlık bilgisayar üretiminin kapısını açacak yeni işlemci platformu hayat kurtaran çözümler sunuyor. Örneğin akıllı kaskın merkezine yerleşerek maden kazalarında işçi ölümlerinin azalmasını sağlayabiliyor. IDF 2014 (Intel Geliştiriciler Forumu) etkinliklerinde tanıtılan kask zehirli gaz, ani sarsıntı ya da düşme anında olayıhemen merkeze ve ilgili kurumlara bildirecek. Henüz prototip aşamasındaki kaskın, kısa sürede kullanıma sunulması bekleniyor.

DÜNYANIN EN İNCESİ

Dünyanın en ince 3 boyutlu fotoğraf çeken tableti Dell Venue 8 ve Intel'de bir stajyer tarafından geliştirilen internete bağlı akıllı tekerlekli sandalye de IDF 2014 etkinliklerinde tanıtılan diğer yeniliklerdi.

3D GÖRÜNTÜ ALIYOR

IDF 2014, Dell'in hayata dönüşünün işaretlerini de taşıyordu. Michael Dell ve Krzanich, şirketin önümüzdeki dönemde pazara sunacağı, türünün ilk örneği fotoğraf yeteneklerine sahip olan tabletlerinin ön gösterimini gerçekleştirdi. Yeni Dell Venue 8, 7000 Serisi, Intel RealSense anlık görüntüleme özelliğiyle dünyanın en ince tableti olarak yılsonuna kadar raflardaki yerini alacak. Intel RealSense anlık görüntüleme, yüksek çözünürlüklü derinlik haritası ve dokunmatik seçici filtreleme özelliği sunuyor.

HAWKING VİDEO KONFERANSLA CES'E KATILDI
Etkinliğe video konferansla katılan ünlü fizikçi Stephen Hawking, engelliler için geliştirilen teknolojilerin, gelecek için hazırladığı zemini anlattı. Intel, Hawking ile yapılan video konferansta Intel stajyerleri tarafından geliştirilen Bağlı Tekerlekli Sandalye Projesi'nin (Connected Wheelchair Project) ilk duyurusunu da gerçekleştirdi. Proje, standart tekerlekli sandalyenin veri güdümlü teknolojiler, Intel Galileo Development Kit ve Intel Gateway Solutions for IoT ile nasıl dönüştürüldüğünü gösteriyor.

ROBOTLAR UCUZLAYACAK
EdIson platformuyla robotlar da ucuzlayacak. Bin 600 dolar seviyelerine kadar düşmesi beklenen Intel'in mini robotu Jimmy, tamamen kişiselleştirilebilen, üzerine kamera ve GPS anteni konulabilen, geliştiricilerin performansıyla yetenekleri artırılan bir ürün.

POSTA PULU KADAR İŞLEMCİ BİLGİSAYARDA

Intel'in dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES'te tanıtttığı, içinde dahili kablosuz çözümü bulunan posta pulu boyutundaki Intel Edison bilgisayarının da satışa sunulduğu duyuruldu. Yani daha 1 yıl geçmeden platform ete kemiğe bürünmekle kalmayıp çözüm yaratmış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat kurtaran akıllı kask!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN