Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NASA Orion kapsülünü test edecek

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunun gelecekte Mars'a yolculuk etmesinde önemli bir rol oynaması beklenen Orion uzay kapsülünü bugün deneyecek.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 16:19 Güncelleme Tarihi: 4.12.2014 16:51
NASA Orion kapsülünü test edecek
Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nde bir Delta roketinin üzerine yerleştirilen Orion, kritik öneme sahip teknolojilerin denenmesi için kısa bir yolculuğa çıkarılacak.

Yaklaşık 6 bin kilometre irtifada, Dünya'nın çevresini iki kez dolaşması beklenen uzay gemisinde yolculuk sırasında astronot bulunmayacak.

Orinon'un daha sonra saatte 30 bin kilometre hızla atmosfere yeniden girmesi ve paraşütler yardımıyla Meksika'nın Baja California Yarımadası açıklarında Büyük Okyanusu'na iniş yapması öngörülüyor.

Koni şeklinde, 3,3 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeki uzay aracı, 1960'larda ve 70'lerde astronotları Ay'a götüren Apollo uzay gemilerine benziyor. Altı astronot kapasiteye sahip Orion, Apollo'nun 1972'deki yolculuğundan bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'nun ötesine geçen ilk uzay aracı olacak.

Orion uzay aracının hava durumunun uygun olması ve teknik hazırlıkların tamamlanması durumunda yerel saatle 07.05'te (TSİ 14.05) fırlatılması bekleniyor.

Uzay aracı, asıl yolculuğuna çok daha güçlü bir roketle 2020'de çıkacak.

MARS ARACININ FIRLATILIŞI ERTELENDİ

NASA 'Mars aracı' Orion'un fırlatılışını yarına erteledi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA Orion kapsülünü test edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN