bugün oldu

'ın bugün yaptığı 'nın ilginç hayatı, başarılarla dolu bir ömüre sığdırdıkları oldukça ilgiçi çekici bir halde karşımıza çıkıyor

Giriş Tarihi: 18.2.2015 10:56 Güncelleme Tarihi: 18.2.2015 13:27
Alessandro Volta bugün doodle oldu
Bugün doğumgünü olan diye adlandırılan İtalyan fizikçidir.

İtalya'nın gölüyle meşhur yeri Como'da 18 Şubat 1745'de dünyayaya gelmiştir. Yine aynı yerde 5 Mart 1827'de 82 yaşında iken hayata veda etmiştir.

İtalya Como - Lüks ve huzur iç içe - Fotoğraflar için Tıklayın

Alessandro Volta küçük yaşlarda fiziğe duyduğu ilgiyi 1769'da elektrikle ilgili ilk eserini yayımlayarak ispat etti. 1774' te Como Lisesi'nin yöneticiliğine getirildi. Alessandro Volta 1775'te elektofor adını verdiği elektrik üretip saklayabilen aracı yaptı. 1776'da metan gazını buldu. 1799'da Pavia Üniversitesi'nde deneysel fizik profesörlüğüne getirildi.

Alessandro Volta hakkında detaylı bilgiler

Asıl adı Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta olan italyan fizkçi vefatına kadar bir çok buluşa imza atmıştır. Yıllarca bir deneyi gerçekleştirmek için metan arayan ünlü fizikçi bugünde unutulmadı. tarihte dönüm noktasını oluşturan bilim adamlarına ile sahip çıkıyor. Belkide bugüne kadar adını bile bilmediğimiz Alessandro Volta 5 Mart 1827 vefat etmiştir. Alessandro Volta'nın Hayatı ve Yaptığı İcatlar; Volta İtalya'nın bir ili olan Como'da doğdu. 1774'te, Royal Okulunda fizik profesörü oldu. Bir yıl sonra, statik elektrik üretebilen elektroforu icat etti ve tanıttı. Bu icadı ile sık sık fon alacağına inanmıştı. Volta, 1776 ve 1778 yılları arasında gazların kimyasını çalıştı. Amerikalı Benjamin Franklin'in "yanabilen hava" kâğıdını okuduktan sonra metanı keşfetti ve İtalya'da dikkatli bir şekilde metan aradı. Kasım 1776da, Moggiore Gölünde metan buldu ve 1778de metan tecrit etmeye başladı. Kapalı bir kutu içinde kıvılcım yardımıyla metan ateşleyerek deneyler yaptı. Volta ayrıca kapasitans konusuna çalıştı. Elektrik potansiyelini ve yükü ayrı ayrı inceledi ve birbirleriyle bağlantılı olduklarını keşfetti. Bu Volta'nın kapasitans yasası olarak adlandırabilirdi.

Bunun için elektrik potansiyelinin birimi volt olarak isimlendirildi. 1779'da, Pavia Üniversitesinde deneysel fizik profesörü oldu. Neredeyse kırk yıl bu mevkiisini korudu. 1794de Volta, Comolı aristokratik bir kadın olan Teresa Peregrini ile evlendi ve Giovanni, Flaminio ve Zanino isimlerine sahip 3 çocukları oldu. Volta Napoleon'a buluşunu açıklıyor. Çalışmalarının onuruna, Napoleon Bonaparte Volta'nın sayılmasını sağladı. Volta 1819da yılında emekli oldu ve onun onuruna Como'da bulunan Camnago arazisine "Camnago Volta" ismi verildi. Volta 5 Mart 1827de öldü. Volta'nın bedeni Camnago Volta'ya gömüldü. Volta'nın mirası olan Tempio Voltiano'nun anıtı göl kenarındaki kamu bahçelerinde bulunmaktadır. Volta'nın deneylerinde kullandığı orijinal mirası bir müzede onu onurlandırmak için sergilenmektedir. Yine Como'da bulunan Villa Olma evinde, Volta'nın deneyleri icatları ve ürettikleri inceleniyor sergiletiliyor ve öğretiliyor. Luigi Galvani, iki metali seri bir şekilde kurbağa bacağına temas ettirdiğinde "hayvansal elektrik" olarak adlandırdığı bir şeyi keşfetti. Volta ise kurbağa bacağının şu an elektrolit dediğimiz iletken ve elektrik dedektörü olduğunu fark etti. Kurbağa bacağının yerine tuzlu su ile ıslattığı bezi kullandı ve daha önceki çalışmalarına benzer bir elektrik akışı tespit etti. Bu şekilde bir elektrokimyasal devre keşfetti.

Ayrıca, iki eş elektrotun arasındaki potansiyel farkın, galvanik hücrelerinin elektromotor kuvveti (EMF) olduğunu keşfetti. Buna Volta'nın elektrokimyasal devre yasası denilebilir. 1800de, Galvani ile yaşadığı profesyonel anlaşmazlık sonucu, ilk elektrik pili olan, devamlı olarak elektrik akımı yaratan Voltaik pili icat etti. Volta denemeleri sonucunda, en etkili metal çiftinin çinko bakır ikilisi olduğunu tespit etti. Volta tarafından yapılan pil, ilk elektrokimyasal hücre olarak kredilendirildi. İki tane elektrot içerir; biri çinko diğeri ise bakırdır. Elektrolit ise sülfürik asit ile suyun ya da tuzu suyun karıştırılmasıyla oluşur. Elektrolit, 2H+ ve SO42− şeklinde var olabilir. Elektrokimyasal devrelerde hidrojenden ve bakırdan daha yüksek olan çinko negatif yüklenmiş sülfat (SO42−) ile tepkimeye girer. Pozitif yüklenmiş olan hidrojen iyonları bakırdaki elektronları yakalayarak hidrojen gazı, H2, baloncukları oluşturur. Bu olay çinko çubuğu negatif elektrot, bakır çubuğu da pozitif elektrot yapar. Tepkimeler aşağıdaki gibidir.

çinko Zn → Zn2+ + 2e− sülfirik asit 2H+ + 2e− → H2 Bakır tepki vermez ancak, elektrik akımı için bir elektrot işlevi görür.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alessandro Volta bugün doodle oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN