Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'taki sorun nedir?

Giriş Tarihi: 20.3.2015 17:14
Samsung'taki sorun nedir?

Güney Koreli üretici için yayınlanan yeni rapor ilginç bazı gelişmeleri ortaya koydu.

ve arasında kıyasıya bir rekabet var. Apple A9/A9X yongalarının üretiminde analistler farklı farklı yorumlarda bulunuyor. Kimine göre Samsung 14 nm süreciyle öne çıkarken, kimi ise TSMC'nin aslan payını alacağını ileri sürüyor. Tabii işin içinde farklı şirketler de var. yakın zamanda tedarikçiler arasında geçiş yapmayabilir gözüküyor. Şimdi gelelim yeni raporun detaylarına ve işin iç yüzüne.

Samsung'ta durum tam olarak nedir?

Genel olarak görüşler Samsung'un tek başına Apple A9 yongasını tedarik edeceği, TSMC'nin ise A9X'ten sorumlu olacağı yönünde. Bernstein Research'ten analist Mark Li'nin notlarına göre Samsung son zamanlarda 14 nm FinFET üretim süreciyle ilgili bir takım verim sorunları yaşadı. Bu yüzden TSMC, A9 işlemci siparişlerinin %40'ından sorumlu olabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde aynı kaynak Qualcomm Snapdragon 810'un çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve 14 nm yonga setleri için Samsung'a cephesine doğru adım atılacağını belirtiyor. Bu yılın başlarında Samsung'un, Qualcomm'un 2015 2. çeyreğinden itibaren ana tedarikçisi olacağı dedikoduları ortaya çıkmıştı. Fakat yukarıda belirtilen verim sorunları bu durumun gerçekleşmesinin 2015 sonunda veya 2016 başlarında olacağını gösteriyor. Kısaca daha ileri bir tarihe ertelenmesine sebep oluyor.

Sonuç olarak bu rapor ve daha önceki bazı söylemler doğruysa A9 üretiminde TSMC de adil bir pay alacak gözüküyor. Fakat Qualcomm'un biraz daha beklemesi gerekecek.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung'taki sorun nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN