Galaxy A5

'un ince metal gövde tasarımı ve ekranıyla dikkat çeken telefon modeli test merkezimizde.

Giriş Tarihi: 26.3.2015 11:23
Samsung Galaxy A5 inceleme

Android pazarının en güçlü üreticilerinden olan , son yıllarda giderek artan "metal kasa" taleplerine cevap vermeye başladı ve birçok modelini daha premium malzeme kullanarak hazırlıyor. Firmanın yeni A serisine mensup olan A5 de özellikle tasarımıyla ön plana çıkıyor. ekranını da unutmamak gerekiyor tabii ki.

Tasarım

Galaxy A5, 123 gram ağırlığında ve 6.7mm kalınlık değerine sahip. Metal bir çerçeve kullanılmış olmasına rağmen telefonun gayet hafif ve ince olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Samsung'un en ince telefonlarından bir tanesinin de A7 olduğunu belirtelim. 5 inç değerde ekranı bulunan ürün, yanlardan kavislendirilmiş ve traşlanmış metal çerçevesiyle tek elde rahat bir tutuş sunuyor. Ön alt tarafta yer verilen ana ekran tuşu ve yan taraflarda konumlandırılan fiziksel tuşlarıyla da bir bütünlük oluşturan ürün, genel hatlarıyla bir Samsung Galaxy ailesi üyesi olduğunu unutturmuyor.

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu için tıklayın.

Telefonun arka kısmı biraz kaygan olmuş, bu sebeple kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Öte yandan, arka tarafta en dikkat çeken detay olarak ana kamerayı gösterebiliriz. Diğer birçok Galaxy modelinde olduğu gibi bu modelde de köşeli ve dışarı doğru çıkık olarak yerleştirilen kamera, yanlarında flash ışığı ve hoparlör çıkışını bulunduruyor. Telefonun arka kapağının açılmadığını, dolayısıyla bataryanın da çıkarılabilir olmadığını belirtelim.

Peki nano sim kart ve hafıza kartını nasıl yerleştireceğiz? Samsung, bunun için telefonun sağ yan tarafında iğne yardımıyla açılan iki hazneye yer vermiş. Bu hazneler sebebiyle de ses açma ve kapama tuşlarının sol yan tarafa kaydırıldığını düşünebiliriz. Ancak bu hazneler sol yan tarafta olsa ve ses açma kapama tuşları da güç tuşuyla birlikte sağ yan tarafta konumlandırılsaydı ürünün kullanışlılığı da artabilirdi.

Ekran

Samsung, A5'te 5 inç Super Amoled ekran ile karşımıza çıkıyor. 720x1280 çözünürlük sunan bu ekran, hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda başarılı bir görüntü kalitesine sahip. Farklı açılardan bakıldığında da önemli bir kalite kaybı yaşamıyor. 720p çözünürlüğün tercih edilmesi kalite kaybına yol açmadığı gibi pil gücünü de daha tasarruflu kullanıyor.

İncelemenin devamı için tıklayın.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung Galaxy A5 inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN