Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni sürümünün yenilikleri nedir?

Giriş Tarihi: 15.4.2015 17:45
Yeni iOS sürümünün yenilikleri nedir?

8.3'ü yayınladıktan kısa bir süre sonra 8.4'ü de ortaya çıkardı.

arayı fazla soğutmadan 8.4'ün sını kayıtlı geliştiriciler için yayınladı. 12H4074d yapı numarasına sahip olan 8.4 Geliştirici Merkezi'nden indirilebilir. Xcode 6.4 beta da çıktı. 'ün en büyük numarası yenilenmiş olan müzik uygulaması. Sanatçıların görsellerinin olduğu kısımdan, çalma listelerine kadar yepyeni bir tasarım var. Yeni bir mini oynatıcı bulunuyor, "Şu anda çalınan" yeni tasarıma sahip, müzik uygulaması içinde arama yapma yeteneği geliştirilmiş.

Sürüm notlarına ve Apple'ın açıklamalarına biraz daha yakından bakalım:

Yeni tasarım: Müzik uygulaması müzik koleksiyonunda daha kolay ve eğlenceli keşif yapmanız için daha yeni bir tasarıma sahip. Kullanıcı görüntü ve açıklama ekleyerek çalma listelerini kişiselleştirebilir.

Son eklenenler: Yakın zamanda kütüphaneye eklenen albümler ve listeleri zahmetsiz şekilde oynatmak kolay. Sadece dinlemek için resmin üstündeki oynatıcıya dokunmak yeterli.

iTunes Radyo: iTunes Radyo ile müzik keşfetmek her zamankinden daha kolay. Kullanıcı hızlı bir şekilde son oynattığı favori istasyonlarına dönebilir.

Yeni mini oynatıcı: Yeni mini oynatıcı ile neyin çaldığını görebilir ve müzik koleksiyonunda gezinirken kontrolleri sağlayabilirsiniz. Kullanıcı şu an çalınan özelliğini açmak için mini oynatıcı üstüne dokunabilir.

Geliştirilmiş şu an çalınan özelliği: Şu an çalınan özelliği albüm kapağıyla birlikte çarpıcı bir tasarıma sahip. Buna ek olarak özelliği kapatmadan da AirPlay'i kullanarak kablosuz akış sağlanabilir.

Bir sonraki: Oynatıcı yanındaki düğmeye dokunmak yeterli. İstenilen şarkılar eklenebilir, yeniden düzenlenebilir veya atlanabilir.

Global arama: Müzik uygulamasında kullanıcı nerede olursa olsun arama yapılabiliyor. Arama sonuçları hızlı şekilde şarkıyı bulmak için düzenleniyor.

Kısaca sevgili Apple kullanıcılara yepyeni bir müzik uygulaması deneyimi sunmak istiyor. Sürüm notlarına göre iOS 8.4 betasında yeni müzik uygulamasında epeyce bilinen sorunlar var. Örneğin bir çalma listesi silinemiyor, cihazı yatay tutunca müzik uygulaması sonlanıyor, AirPlay akışı olmayabiliyor.

iOS 8.4'te yeni çeşitlendirilmiş emojiler, kablosuz CarPlay ve dahası bulunuyor. Kısaca iOS 8.3'ü sıcağı sıcağına takip ediyor. 8.4'te Beats müzik servisinin olacağı rapor edilmişti. WWDC'de tanıtılacağı söylendi. Belki 8.4'le birlikte gelen yeni müzik uygulaması bunun bir ön adımı olabilir. Belki rivayet edilen Beats servisi yeni müzik uygulamasına entegre edilebilir. Bu arada yeni müzik uygulamasının nasıl olduğuna da buradaki videodan bakabilirsiniz.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni iOS sürümünün yenilikleri nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN