Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a karşı sert saldırı

Tedarik zincirinde işler karışıyor. Rekabette büyük sınav verilecek.

Giriş Tarihi: 14.5.2015 17:15
Samsung'a karşı sert saldırı

, dışında ve farklı şirketlerin işlemcilerinin tedarikçisi durumunda. En azından şimdilik durum bu şekilde gözüküyor. Son raporlara göre Koreli teknoloji devi 14 nm FinFET süreci ile Qualcomm'un yeni nesil yıldızı Snapdragon 820'yi üretmeyi planlıyor.

Tabii ki bu işte 14 nm FinFET süreci Samsung'a oldukça fayda sağladı. Apple A8'den sorumlu olan , üretim süreci yüzünden A9'u Samsung'a kaptırdı. Kısacası 14 nm üretimi tedarikteki boşluğu doldurarak Samsung'un gelirlerini arttırdı. Tüm bu gelişmelerle birlikte Samsung kitlesel üretim stabilize ve planlama üzerinde yoğunlaşarak sonraki yılın sonunda 10 nm FinFET sürecine geçmeye kararlı.

ETNews'in taptaze raporuna göre TSMC, Samsung'a ağır bir karşı atak yapma niyetinde. Tayvanlı üretici için 16 nm FinFET süreci şu anda planlanmış şekilde ilerliyor. Bu yıl sonunda TSMC, 16 nm'ye geçecek gibi duruyor. Fakat şirketin asıl silahı ise 7 nm süreci. Raporda yazanlara göre TSMC 2017'de 7 nm sürecine başlayacak.

TSMC CEO'su Mark Liu yaptığı açıklamada geçen sene 7 nm süreci için ana müşterileri ile çalışmaya başladıklarını. 2017 4. çeyrekte ise seri üretime geçeceklerini vurguladı. TSMC, 2017 başlarında ise 7 nm deneme üretimini planlıyor. Aynı zamanda TSMC 10 nm FinFET sürecini de planlıyor. Gelecek yılın 4. çeyreğinden itibaren TSMC'nin 10 nm üretimindeki işlemcilerini göreceğiz. Tayvanlı şirketin hem 7 hem de 10 nm üretimi Samsung'un gelecek planlarını etkileyebilir.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung'a karşı sert saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN