Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in bomba özellikleri

Giriş Tarihi: 11.6.2015 17:33 Güncelleme Tarihi: 11.6.2015 17:33
Samsung Galaxy Note 5'in bomba özellikleri

'un yeni amiral gemisi hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. İşte söylenenler...

Yılın bu zamanları özellikle 3. çeyrek sonu veya 4. çeyrekte çıkması mümkün olan mobil cihazlar hakkında sızıntılara ve dedikodulara açık bir sezon. En çok merak edilen cihazlardan biri olan hakkında söylentilerin, raporların ve sızıntıların oranı ise son birkaç haftadır abartı derecede arttı. Başta belirttiğim gibi dedikodu sezonundayız, şaşırmamak gerek. Gelelim Galaxy Note 5'le alakalı yeni gelişmelere.

Çin'in sosyal ağı Weibo'da çeşitli Samsung çalışanlarının açıklamaları ve içerideki kaynaklara dayandırılan dikkat çekici bir rapor yayınlandı. Rapora göre Galaxy Note 5'te USB-C 3.1 bağlantısı olacak. Evet Samsung, Sony'nin aksine USB-C'ye gayet hazır görünüyor. En azından son iddiayı ele alırsak durum böyle.

Biraz daha ayrıntıyı ele alalım. Bağlantı ikilisi (Evet, USB 3.1 ve C tipi mutlaka ele ele değil. Biri standart diğeri ise konektörün bir türü) USB Güç Dağıtım 2.0'ın özellikleri ile eşleştirilmiş olacak. C tipi konnektör 100 W'a kadar güç dağıtımını destekleyebilir. Karşılaştırma yapacak olursak önceki standartta (Güç Dağıtım 1.0) sadece 7.5 W'a kadar destek sağlıyordu. Kısaca bu durum daha çabuk şarj olmayı sağlıyor.

Raporda ayrıca diğer söylentilerin aksine Galaxy Note 5'te 4K ekranın olmayacağı belirtilmiş. Gerçi USB 3.1 sayesinde çıkış ile mümkün olabilir. Çift teorik bant genişliği var. 10 GB/s vs. 5 GB/s diyebiliriz.

Note 5'te ayrıca UFS 3.0 flaş belleğin olacağı kaynaklar tarafından dile getirilmiş. UFS 2.0, standart eMMC 5.0/5.1 yerine okuma/yazma konusunda daha yetenekli. Hatta aşağıdaki tablodan sıralı yazma/okuma, rastgele yazma/okuma hızlarına bakabilirsiniz.

Raporda yazılanlar kulağa olumlu gelen güzel özellikler. 4K ekran negatif kısmı olabilir, şahsen 4K ekran yerine 2K ekran gayet iyi. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung Galaxy Note 5'in bomba özellikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN