Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NASA'dan 4K uzay yayını

NASA, 1 Kasım'dan itibaren ilk ticari amaç taşımayan 4K yayına başlayacak. Kuzey Amerika'da hayata geçecek TV kanalı internetten de izlenebilecek.

Giriş Tarihi: 15.9.2015 11:49
NASA'dan 4K uzay yayını
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) çekilen görüntüler dahil faaliyetlerini 4K kalitesinde sunacak bir TV kanalını hayata geçiriyor. Harmonic adlı firmayla yapılan işbirliği kapsamında kurulacak kanal, saniyede 60 kare hızla 2160p görüntü iletim kapasitesi sunacak.

İnternette 13Mbps ve üzeri bağlantı hızı olanların yararlanabileceği hizmetin uydu, kablo ve optik ağlarda paralı olarak sunulup sunulmayacağı ise henüz net değil.

NASA'nın 4K yayını özellikle uzay istasyonunda yürütülen deney ve çalışmaların kamuoyuna sunulması adına büyük önem taşıyor. NASA, astronotların elde ettiği görüntülerle hazırlanan 4K kalitesindeki hızlandırılmış videoları ve yerçekimsiz ortamda yetiştirilen marulların hazırlanması gibi deneyleri yeni TV kanalından sunmayı planlıyor.

NASA, en yeni çalışmasıyla sosyal medya alanında yürüttüğü başarılı kampanyayı bir adım öteye taşımayı planlıyor. Sosyal medya üzerinden yüz milyonlara ulaşan NASA, astronomi alanına ilgi çekmeyi başardığı gibi yeni nesil uzay projeler için işbirliklerini artırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA'dan 4K uzay yayını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN