Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te pil sorunu mu var?

Giriş Tarihi: 13.10.2015 15:58
iPhone 6s'te pil sorunu mu var?

Ars Technica sitesi son günlerde tartışılan konuyu ele aldı ve pil performansı testi gerçekleştirdi. İşte sonuçlar...

Birçok tüketici elektroniği şirketi birden fazla tedarikçiden parça sağlar ve bunu ürünlerinde kullanır. Ortaya bazı küçük farklar çıkabilir. Bunun en yakın örneği 'te yaşandı. Yeni iPhone'larda ve üretimi çipi kullanılıyor. Samsung üretimi çipin, TSMC'ye oranla daha fazla pil ömrü tükettiği iddia edildi.

Bu konuyla alakalı olarak çeşitli internet topluluklarında kullanıcıların gerçekleştirdiği testler var. Geekbench 3 sonucunda fark yüksek gözüktü. 'ın açıklamasına göreyse aradaki fark %2-3 arasında değişiyor. A9 çipinin tasarımı aynı olsa da, farklı tedarikçilerin üretim süreçleri farklı performans ve güç tüketimine sebep olabilir.

Ars Technica sitesi TSMC ve Samsung çipe sahip iki farklı iPhone 6s'i test ederek, pil performansını ölçtü. Baştan belirteyim her iki cihazda sim kart takılı değil. Ekran 200 nit değerde testler gerçekleştirilmiş. Turuncu renk Samsung'a, mavi renk ise TSMC'ye ait. Tablodan sonuçlara bakabilirsiniz.

Test sonuçlarında Ars Technica, sadece A9'un değil diğer donanım bileşenlerinin de farklı üreticilerden geldiği için bu bileşenlerin de etkili olduğunu ve yaptığı bağımsız testin Apple'ın açıklamasını da doğruladığını belirtmiş. Sizin bu konudaki yorumunuz nedir?

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone 6s'te pil sorunu mu var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN