Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan canlı yayın

, uzayda 1.6 milyon km uzaklıktaki EPIC ile çekilen Dünya fotoğraflarının günlük olarak paylaşıldığı yeni bir internet sitesi açtı.

Giriş Tarihi: 21.10.2015 11:14
NASA'dan canlı yayın
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kullanıma sunduğu yeni internet sitesinde her gün Dünya'nın Güneş ışığı alan yüzünden çekilmiş en az 10 fotoğraf paylaşıyor.

Derin Uzay İklim Uydusu'na (DSCOVR) bağlı Dünya Polikromatik Görüntüleme Kamerası (EPIC) ile çekilen 3 megabaytlık bu 10 fotoğraf birleştirildiğinde de Dünya'nın kendi etrafındaki dönüşü izlenebiliyor. Ayrıca arşivden önceki günlerin görüntülerine de ulaşılabiliyor.

2030'a kadar 'a kalıcı olarak insan göndermeyi planlıyor

Geçen ay içinde NASA'nın uzayda yaşam konulu yarışmasını kazanan 3B yapılar haberinden sonra şimdi de NASA, açıkladığı "Mars'a kalıcı insan yollama" planlarının detaylarıyla gündemde. Yayınlanan 36 sayfalık rapor, ihtiyaç duyulacak olan teknoloji ve alt yapıyı açıklıyor. Planlar; Dünya'dan bağımsız yaşamı hedefliyor, yani hedeflenen sadece gidip dönmek değil, orada dünyadan bağımsız yaşayabilmek ve kalıcı olabilmek.

NASA'ya göre Mars'a yolculuk üç temel aşama içeriyor: Birinci aşama "Dünya'ya Bağımlı Keşif", Uluslararası Uzay İstasyonu Araştırmaları'na odaklı bir çalışma. Bu kısım 3B yazıcılar, yaşam destek sistemleri gibi test edilecek teknolojileri içeriyor. Bu amaçla geçirilecek ilk yıl büyük önem arz ediyor. Ardından "İspatlama Zemini"aşaması. Bu aşamada Dünya altındaki yörüngede çeşitli testlerin yapılması sözkonusu. NASA hâlihazırda insanları Mars'a taşıyacak büyük bir roket inşa ediyor. Bu iki aşamanın 2020 yılı sonunda yapılmış olması bekleniyor. Son aşama "Dünya'dan Bağımsızlık".

NASA: Dünya, Kasım'da 15 gün kararacak - TIKLAYIN

Bu işlemlerin zamanlaması tam olarak kesinleşmemiş olsa da 2030'larda Mars'a ulaşmadan önce insanların Mars yörüngesindeki uydulara; Phobos ve Deimos'a ulaştırması planlanıyor. Rapor, Mars'ta insanlar sayesinde bilim ve teknolojide büyük yollar kat edilebileceğine dikkat çekiyor. Bu projenin diğer ülkelerle birlikte yapılacak ortak çalışmalarla yapılacağı da vurguluyor. Son aşamada katılması beklenen ülkeler: Rusya, Japonya, Hindistan ve belki Çin. Anlaşılan 2040'larda bazıları için Mars'ta buluşmak için sözleşmek gayet gerçekçi olabilecek…

NASA söz konusu projenin geliştirilmesine yıllık 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırıyor. Bazıları bu projeye oldukça şüpheci yaklaşsa da NASA çalışmaları konusunda oldukça ciddi. Belki de sandığımızdan daha yakın bir zamanda, büyük uzay gemileri, uzaydaki yaşam alanları, uzay kapsülleri günlük konuşma konuları olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA'dan canlı yayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN