Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kimdir? Hedy Lamarr bakın neyin mucidi!

bugün 'ın 101. doğum günü olması münasebetiyle özel bir hazırladı. Ünlü bir oyuncu olan Hedy Lamarr aynı zamanda önemli bir mucit. Hedy Lamarr icadıyla bugün hayatımızı değiştiren çok önemli birisidir. Peki ? Hedy Lamarr neyin mucididir ve icadıyla hayatımızı nasıl değiştirmiştir? Detaylar haberimizde!

Giriş Tarihi: 9.11.2015 10:10 Güncelleme Tarihi: 9.11.2015 10:11
Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr bakın neyin mucidi!
bugün anasayfasını çok önemli bir isim için ayırdı. Ünlü oyuncu ve mucit 101. doğum gününde oldu. Google Hedy Lamarr'a özel videolu bir Doodle hazırladı. Bütün dünyadan insanlar da Hedy Lamarr'ın kim olduğunu merak etmeye başladı. Peki ? Hedy Lamarr neyin mucididir ve icadıyla hayatımızı nasıl değiştirmiştir? İşte detaylar!

Hedy Lamarr dünya tarihinde bir filmde çıplak görünen ilk kadın oyuncudur. Hollywood'un en güzel yıldızlarından biri olan Hedy Lamarr aynı zamanda iletişim dünyasının kaderini değiştiren Wi-fi teknolojisinin de mucididir. İşte Hedy Lamarr hayatı hakkında ilginç bilgiler.

Hedy Lamarr kimdir?

Hedy Lamarr gerçek adıyla Hedwig Eva Maria Kiesler, 9 Kasım 1914 – ö. 19 Ocak 2000 yılları arasında yaşamış Avusturyalı ve daha sonra ABD'de yaşamış olan oyuncudur. Hedy Lamarr aynı zamanda Wi-Fi teknolojisinin mucididir.

Avusturya'da 1913'te dünyaya gelen Lamarr, oyunculuğa çocuk yaştayken başladı. Hedy Lamarr çok sayıda popüler filmde rol almış olmakla birlikte, bunların başlıcaları arasında 1938 yapımı Charles Boyer ile birlikte başrollerini paylaştığı Algiers filmi, 1940 yapımı Spencer Tracy ile başrolünü paylaştığı I Take This Woman filmi , 1940 yapımı Clark Gable ile başrolünü paylaştığı Comrade X filmi, 1941 yapımı başrolünü James Stewart ile paylaştığı Come Live With Me filmi, 1941 yapımı başrolünü Robert Young ile paylaştığı H.M. Pulham, Esq. filmi ve 1949 yapımı Victor Mature ile birlikte rol aldığı Samson and Delilah filmi yer almaktadır. 1933 yılında (dahil) Gustav Machaty'nin yönetmenliğini yaptığı Ecstasy isimli filmdeki çıplaklığı ile tartışma konusu oldu ve eşinden ayrılarak gizlice Paris'e kaçtı. Buradayken MGM'in başkanı Louis B. Mayer ile görüştü ve kendisine Hollywood'da film sözleşmesi teklif edildi. Lamarr 1930'un başlarından, 1950'lerin sonlarına kadar rol aldığı filmler ile bir yıldız haline geldi.

İlk evliliği süresince Lamarr'ın uygulamalı bilimlere karşı ilgisi arttı ve oyunculuk kariyerinden de sıkıldığından dolayı bir mucit olarak buluşlar üretti. II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi. Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD'de patentini aldılar. ABD Donanması 1960'lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir. Ayrıca bu çalışması nedeniyle 2014 yılında ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan Alexandria şehrindeki Ünlü Ulusal Mucitler Salonu'nda yer verilerek onore edilmiştir. İletişimin kaderini değiştiren buluşundan tek kuruş kazanamayan Hedy Lamarr, 2000'de Florida'daki mütevazı evinde hayatını kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr bakın neyin mucidi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN