’ın başı yla dertte

’a bünyesindeki barındırdığı bazı şarkıların nı ihlal ettiği gerekçesiyle açıldı.

Giriş Tarihi: 30.12.2015 10:42
Spotify’ın başı telif haklarıyla dertte

Dünyanın en büyük online müzik servislerinden birisi olan 'ın başı telif hakkı sorunlarıyla dertte. Cracker ve Camper Van Beethoven gruplarının solisti ve aynı zamanda konusunda bir aktivist olan David Lowery, eserlerinin "mekanik hakları"nın korunmadığı gerekçesiyle Kaliforniya Federal si'ne başvurdu.


Mekanik hak bir eserin yeniden üretiminin eser sahibinin kontrolünde olması anlamına geliyor. Yani eser kopyalandığı an eser sahibine ücret ödenmesi gerekliliği oluşturuyor.

Lowery'nin açtığı Spotify'ın 75 milyon kullanıcısına dijital müzik servis ettiği ancak eser sahiplerine gerekli telif hakkını ödemeyerek mekanik telif haklarını ihlal ettiği yönünde. Lowery'nin davayı tüm sanatçılar adına, kamu davası olarak, açtığı belirtiliyor. Davaya göre Spotify en az 150 milyon dolarlık telif hakkı ihlali yapmış durumda. Spotify cephesinden henüz resmi bir açıklama yok. Ancak Spotify'ın kurucusu Daniel Ek, şirketinin bugüne kadar 3 milyar dolardan fazla telif hakkı ödemesi yaptığını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde önce tüm şarkılarını Spotify'dan çekmişti. Ardından de rekorlar kıran son albümü 25'i herhangi bir online müzik dinleme platformunda yayınlamama kararı almıştı. Adele'in bu hamlesinin de fiziksel albüm satışlarını artırmak olduğu ileri sürülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spotify’ın başı telif haklarıyla dertte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN