Türkiye'nin en iyi haber sitesi

onu da bilecek!

, isimli yeni hizmetiyle birlikte fotoğrafların nerede çekildiğini bulmaya başlayacak.

Giriş Tarihi: 2.3.2016 01:08
Google onu da bilecek!

Yapay zeka konusunda en çok ilerleyen şirketlerden olan Google yeni bir yapay zeka ürünüyle karşımıza çıktı. Bugün gelen haberlere göre , PlaNet adı verilen yeni bir ağ sistemi geliştirdi. Bu yeni ağ sistemi fotoğrafların nerede çekildiğini belirleyebiliyor.

Fotoğraf gördükçe öğrenen , devamlı olarak kendisini geliştiriyor. Şu an itibariyle çok başarılı olmayan PlaNet, önümüzdeki yıllarda çok başarılı tahminler yapacak gibi görünüyor.

Henüz ilk aşamada, öğrenme aşamasında olan PlaNet, şu an için bile fotoğrafların çekildiği sokağı yüzde 3.6 oranında doğru tahmin edebiliyor. Bunun yanında sistemin şehir belirlemedeki başarı oranı ise yüzde 10.1. Yani fotoğrafın ölçeği büyüdükçe başarı oranı da artıyor.

PlaNet nasıl çalışıyor?

Diğer taraftan bu sistem, çok tanınan anıtlar ya da bilinen şehir veya doğa manzaraları olmadan da bir fotoğrafın nerede çekildiğini rahatlıkla belirleyebiliyor. Gelen bilgilere göre sistem, bina tarzları, diller ve bitki yaşantısı gibi farklı unsurları da kıyaslayabilmek için milyonlarca fotoğraf ve 26 bin şebekeden oluşan bir veri tabanı kullanıyor.

Google Street View görüntülerini baz alıp mekanları tahmin etmenizi isteyen internet oyunu 'GeoGuessr'te dünyayı tam anlamında turlamış 10 iyi gezgin karşısında 50 oyunun 28'ini almayı başarmış.

Henüz uzak ve az ziyaret edilen yerleri tanıyamayan PlaNet, ilerleyen aylarda çok daha iyi olacaktır. Şu an 400 MB'a yakın yer kaplayan sistemin ilerleyen dönemlerde akıllı telefonlara girmesi bekleniyor.

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google onu da bilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN