4,5 G'de geri sayım! Şimdi ne olacak?

1 Nisan'da uygulamaya girecek 4.5G si ile ilgili bilinmeyenleri anlatmak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla "4.5G Teknolojisi, Ülkemize Sağlayacağı Faydalar ve Getireceği Yenilikler ile Sıkça Sorulan Sorular" konulu kitapçık hazırlandı.

Giriş Tarihi: 31.3.2016 01:31
4,5 G'de geri sayım! Şimdi ne olacak?

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'ın talimatıyla hazırlanan kitapçıkta, 4.5G sine ilişkin tüketicilerin merak ettiği soruların yanıtlarına yer verildi.

"4,5G nedir?, 3G ve 4,5G teknoloji arasındaki farklar nedir? 4,5G yetkilendirilmesi ile ne sağlanmıştır?, 4,5G'den nasıl yararlanırım?" gibi başlıklar yer alan kitapçıkta, söz konusu teknolojinin, Türkiye'ye sağlayacağı faydalar ve getireceği yenilikler anlatıldı.

HIZ 10 KAT ARTACAK

3G'ye göre mobil haberleşme hızını 10 kat artıracak 4,5G hizmetinin, yetkilendirilmiş işletmeciler (Avea, Turkcell ve Vodafone) tarafından 1 Nisan'dan itibaren abonelere sunulmaya başlanacağı hatırlatılan kitapçıkta, işletmecilerin, teknoloji kullanımında esneklik sağlanan 4,5G yetkilendirmesiyle dünya ile eşzamanlı 5G de dahil yeni teknolojileri hizmete sunmalarına imkan sağlandığı belirtildi.

TÜM YENİLİKLER

Kitapçıkta 4,5G'nin getireceği yenilikler şöyle sıralandı:

- İşletmecilerin sahip oldukları frekansın 183,8 MHz'den 549,2 MHz'e kadar çıkmasıyla mobil hızı, hem veri indirme hem de veri gönderme yönünde en az 10 kat artacak.

- Daha net video görüşmeleri sağlanacak.

- Kapsama alanından kaynaklanan sorunlar azalacak.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI

- Sosyal medyada çok daha hızlı paylaşım yapılabilecek.

- Yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası (M2M), nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim, internet protokolü ile TV, akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi birtakım konularda gelişmeler sağlanacak, böylece yaşam kalitesi yükselecek.

- Belgelere her yerden, her cihazdan, her an erişebilecek.

- Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kurulabilecek.

FATURALAR ARTACAK

- 4,5G için yüksek kotalı internet paketlerin gerekliliği, faturaları artıracak.

ŞARJ SÜRESİ

- 2G'de telefonun ortalama şarjı 4-5 gün giderken, 3G'ye geçişle birlikte 24 saate kadar düşmüştü. Benzer durum 3G'den 4G'ye yaşanmayacak. Her ikisinde de video izleme süresi aynı olacağı için şarj tüketimine ekstra bir etkisi olmayacak.

ALO DEMEK 8 SANİYEYE ÇIKIYOR

- 3G bağlantısına sahip iki kullanıcı arasındaki telefon görüşmesi bağlantısı ortalama 5 saniyede gerçekleşiyor. Ancak 4.5G'de bu rakamın 8 saniyeye kadar çıkması bekleniyor. Bunun sebebi de yeni teknolojinin kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde kapsama alanlarının geniş olmaması ve iletişim operatörü şebekelerindeki 4.5G penetrasyonunun yüzde 20 civarında olması geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4,5 G'de geri sayım! Şimdi ne olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN