Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dijital itibarınız için “e-koruma” .

Rakip firma sizin hakkınızda Twitter’da olumsuz içerik mi yayınlatıyor? Resim, şiir, yazı ya da çektiğiniz bir fotoğraf izniniz olmadan çeşitli sitelerde mi paylaşılıyor? Üzülmeyin. Artık dijital dünyada hakkınızda çıkan her tür olumsuz içeriği kaldırtabiliyorsunuz. Tabii yüz kızartıcı suç işleyenler heveslenmesin. Onlar bu kapsama girmiyor..

Giriş Tarihi: 22.6.2016 14:47 ABONE OL
Dijital itibarınız için “e-koruma”  .

Çok değil, bundan 5-10 yıl önce, "internetten içerik temizleme" ya da "online itibar yönetimi" gibi bir sektörün geleceğin meslekleri arasında zirveye oturacağı fikrine burun kıvıranlar vardı. Artık herkes "online itibarına" önem göstermek zorunda. Bir blog'da ya da sosyal medyada hakkınızda çıkan bir haber ya da fotoğraf, yıllar boyu tırnağınızla kazıyarak inşa ettiğiniz kariyerinizin bir anda yerle yeksan olmasına sebebiyet verebilir.

Ya da büyük bir emek verdiğiniz, paralar harcadığınız bir yatırımınız bir sanal korsanın masasına meze olabilir. Hatta öyle büyük projeler peşinde koşmanıza gerek yok; eski sevgiliniz sizden intikam almak için hiç de istemeyeceğiniz fotoğraflarınızı dijital ortamda ifşa etmeye başlamış olabilir. Kartopu etkisi büyümeden müdahale etmeniz gerek…

Yaşanan problem genellikle ucu yurtdışına taşacak bir hal alıyor. Google'dan ve diğer arama motorlarından içerik kaldırma ile başlayan süreç, gerektiğinde büyüyüp bir siteyi olduğu gibi kapatmaya kadar varabiliyor. Ve burada uluslararası hukuk kuralları devreye giriyor.

İşte bu aşamada "bir bilene" başvurmanız gerekmekte. Hem de hiç vakit kaybetmeden… Online itibar yönetimini ülkemizde hakkını vererek yapan şirketlerin başında "e-koruma.net" geliyor.

DİJİTAL ORTAMDA ARTIK HERKESİN BİR AVUKATI OLMALI

İçerik kaldırmada 24 saat içinde sonuç aldıklarını söyleyen e-koruma.net'in Genel Müdürü Murat İbişoğlu; danışanları arasında milletvekilleri, sanatçılar, film yapımcıları, iş adamları gibi halkın gözü önündeki insanların da olduğunu söylüyor, eski sevgilisinin "sanal şirretinden" kurtulmak isteyen sıradan vatandaşın da…

Örneğin, şirketi ve ailesi hakkında birçok iftiranın yer aldığı bir internet sitesinden şikayetçi olan bir girişimcinin şikayetini değerlendirmeye alan ve hukuki işlem başlatan E-koruma.net, sonunda içeriğin Belçika'da bir kişi tarafından girildiğini ortaya çıkarmış. E-koruma.net'in genel müdürü Murat İbişoğlu'nun anlattığı bir başka dosyanın konusu ise ülkemizin bilindik bir teknoloji firması… Firma hakkında sosyal medyada ve tüketici blog'larında yazılan kötü yorumların peşine düşen İbişoğlu ve ekibi, tüm olumsuz içeriğin aynı IP adresinden girildiğini fark ediyor. Adresin izini sürdüklerinde ise İstanbul'un kenar mahallerinin birinde bir gecekonduda para karşılığı bu içerikleri giren gençlerle karşılaşıyorlar…

24 SAAT İÇİNDE KORSAN FİLMİ KALDIRIYORLAR

Artık her türlü bilgiye dijital ortamdan ulaştığımız günümüz dünyasında neyin yasal, neyin yasal olmayan sınıfına girdiğinin farkına bile varmadan dokunmatik ekranlarımızdan bir tüketim çılgınlığı yaşıyoruz. Mesela artık birçok kişi istediği filmi internet üzerinden, yasal olmadığını bile bile izlemeyi tercih ediyor. "Dizi izle", "film izle" gibi sanal korsanların fink attığı sinema sektöründe, filmine milyonlarca lira yatırım yapan yapımcı artık e-koruma.net'in kapısını çalıyor. Özellikle Türk sinema sektöründe çekilen birçok film, vizyona girerken e-koruma.net'in dijital koruması altına da giriyor. 24 ilâ 48 saat arasında filmi kaldırdıklarını söyleyen İbişoğlu'nun bu konuda verdiği rakamlar kayıp ekonominin büyüklüğünü gözler önüne seriyor: "Birçok filmin cirosundan elde edilen gelirden daha fazlası, internetteki korsan gösterimlerle kül olup uçuyor… Bu sitelerin tamamına yakını yurtdışı bağlantılı. Ama hukuki uzmanlığımız burada devreye giriyor. Önceleri bu sanal korsanlar uluslararası prosedüre güvenerek vakit kazanmaya çalışıyorlardı… Artık bu siteler bizden gelen ilk mail'le istediğimiz filmleri yayından kaldırmaya başladılar. Çünkü karşılarında tuttuğunu koparan bir Türk şirketi olduğunu artık öğrendiler…"

KİMLER KAPILARINI ÇALIYOR?

E-koruma.net'in bir numaralı müşterileri, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, haklarında çokça olumsuz içeriğin bulunduğu ünlüler ve iş adamları.

Hakkında internette çıkan olumsuz yazı, istemediği bir fotoğraf, karalama kampanyası ya da videonun çıkarılmasını isteyen ya da resim, film, müzik gibi telif haklarına tabi olan eser sahipleri de şirketin en çok kapısını aşındıranlar…

Yazdığınız yazı, çektiğiniz fotoğraf, hazırladığınız bir proje sizin izninin dışında başka mecralarda paylaşılıyorsa siz de e-koruma.net'i ziyaret etmelisiniz.

.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital itibarınız için “e-koruma” .
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN