Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk müzesi açıldı

Türkiye'nin ilk müzesi Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle 'nda açıldı.

Giriş Tarihi: 9.7.2012 14:54
Zengin bir koleksiyona sahip olan Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü sergilemenin yanı sıra düzenlediği gerçek bir gelin hamamı organizasyonu ile de Türk müzecilik çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor.

Gelin hamamı, loğusa hamamı, kırk hamamı, sünnet hamamı, asker hamamı, damat hamamı gibi hamamlar kültürün önemli parçaları arasında yer alırken, Türk Hamam Müzesi de hamam kültürünün belki de en gösterişli kutlaması olan 'Gelin Hamamı'nı konu alan sergiyle açılışını gerçekleştirdi. Bu sergiyi düzenlediği uygulama ile de bütünselliğe kavuşturan Türk Hamam Müzesinde Beypazarı geleneklerine uygun olarak gerçek bir gelin hamamı kutlaması yapıldı.

Müzelerin bellek mek'nları olduğunu hatırlatan Yaşayan Müze ve Türk Hamam Müzesi'nin kurucusu ve Gazi Üniversitesi'nde müzecilik dersleri veren Dr. Sema Demir, "Biz bugün hamam kültürünü sadece nesneleri koruyarak değil onların bir parçası olan eski gelenekleri de uygulayarak, tanıtıyoruz." dedi. Bu tür organizasyonların Türk Hamam Müzesi ve Türk müzeciliği için çok önemli olduğunu belirten Demir, önümüzdeki günlerde müzede ziyaretçileri yeni etkinliklerin beklediğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk hamam müzesi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN