Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki yer altı şehrini su bastı

Milattan sonra 3. ve 4. yüzyıllarda Hristiyanlara sığınak olan Kırşehir'in ilçesindeki yer altı şehrini su bastı.

Giriş Tarihi: 16.7.2013 16:29
Yer altı şehrindeki sular çevredeki evler için zararlı hale gelince Kırşehir Valiliği Ankara'dan Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nden uzman ekip çağırdı.

'da bulunan yer altı şehrini su bastığı ve çevreye zarar verdiği ihbarı üzerine harekete geçtiklerini belirten Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Kültür Müdürlüğü ekiplerinin gerekli incelemeleri yaptıklarını daha sonra MTA'dan uzman ekip istediklerini ifade etti. Kırşehir turizmi için yer altı şehrinin önemine vurgu yapan Vali Çakacak, şunları kaydetti: "Yeraltı şehri bizim için son derece önemli. Özellikle bu bölgede yeraltı şehirleri var. Yeraltı şehirlerinin turizme uygun hale getirilmesi önemli. Kırşehir kültür varlıkları açısından da son derece önemli bir ilimiz diyoruz. Termal turizmi potansiyeline sahip olan bir iliz aynı zamanda. Sahip olduğumuz bu değerleri turizmin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. Yer altı şehirleri bizim için çok önemli. MTA ile görüştük, gelen uzmanlarla görüştük. Çalışıyor arkadaşlar. Biz bu sorunun kaynağını bulacağız. Oradaki suyu da boşaltarak burayı hizmete açmayı düşünüyoruz."

Yaklaşık 30-35 gündür yer altı şehrinde Ankara'dan gelen uzman ekiplerin çalıştığını söyleyen Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin, Kültür Müdürlüğü'yle birlikte en kısa zamanda yer altı şehrini bu durumundan kurtarıp turizme açılmasını sağlayacaklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucur'daki yer altı şehrini su bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN