İki yüz yıllık tarihi cami restore ediliyor

Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Yazır beldesindeki, duvarlarında çiçek motifleriyle dikkati çeken tarihi cami restore ediliyor.

Giriş Tarihi: 20.7.2013 14:00 Güncelleme Tarihi: 20.7.2013 14:12
Acıpayam ilçesinin Yazır beldesinde ahşap tavan, süsleme ve sütunlarıyla 13. yüzyıl Selçuklu camilerinin devamı olarak nitelendirilen 'nin restorasyonu başladı. Yazır Belediye Başkanı İmdat Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacı Ömer Efendi tarafından 1802 yılında yapılan ve 2003 yılında Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından basit onarımdan geçirilen tarihi Hacı Ömer Ağa Camisi'nin restorasyonunun başladığını bildirdi.

Resimlerle kaplı duvarlarıyla Türkiye'de benzeri olmayan caminin bir çok tarihi eseri bünyesinde barındırdığını ifade eden Altun, "Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla inşallah camimizde bir 200 yıl daha ibadet edilir. Tarihi camiye, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekeceğine inanıyoruz ve bu yönde tanıtım çalışmaları yapacağız" diye konuştu.


Restorasyonu üstlenen firmanın, caminin iç beden duvarları üzerindeki kalem işi tezyinata yönelik sağlamlaştırma ve yapısal sorunları giderme çalışmalarını yürüteceğini kaydeden Altun, çalışmaların 14 Eylül 2014 tarihine kadar tamamlanacağını belirtti. Restorasyonu yürüten firma yetkilisi Hulusi Çalışkan da caminin içerisindeki tarihi eserlerin elden geçirilerek gün ışığına çıkarılması amacıyla titiz çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Yazır beldesinde yaşayan vatandaşlardan 76 yaşındaki Cemil Yılmaz ise caminin eski haline getirileceği ve tarihin korunacağından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Hacı Ömer Ağa Camisi

Selçuklu çağının ahşap tavan ve sütunlu camilerinin devamı olarak ifade edilen caminin girişteki kitabesinde Hacı Ömer Ağa tarafından 1802 yılında yaptırıldığı bilgisi yer alıyor. Derinlemesine dikdörtgen olan cami, altısı bağımsız on adet ahşap destek ile mihraba dik üç sahına ayrılmış. Harim duvarları ve tavanında yer alan süslemeleri döneminin en gözde örneklerinden biridir. Duvarlarda yer alan resimlerde minyatür üslubu ağırlığını hissettirmekte. Bu resimlerde özellikle cami, natürmort, bitki ve ağaç motiflerine yer verilmiştir. Ayrıca caminin tavanı da çıtalarla küçük karelere ayrılmış ve bu kareler, belirli aralıklarla serpiştirilmiş bitki motifleriyle süslenmiştir

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki yüz yıllık tarihi cami restore ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN