Prontotour'dan bir ilk

Seyahat sektörünün önemli firmalarından Prontotour, 2013 yılında yüzde 25 büyüme sağlarken, müşterilerini de sevindirecek bir ilke imza attı.

Giriş Tarihi: 13.1.2014 14:14 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 15:30
Prontotour, Antalya'da gerçekleştirdiği Acenteler Toplantısı ile 2013 raporunu ve 2014 yılının yeni trendlerini açıkladı.

Geçen sene yurtdışı seyahat sektörünün ilk raporunu açıklayan firma olan Prontotour, bu sene yine 2013 raporunu Acenteler Toplantısı'nda açıkladı. Antalya-Belek'te bulunan Kaya Palazzo Otel'de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, 2012'de 125 milyon TL olan cirolarını 2013 yılında 157 milyon TL'ye yükselttiklerini ve daha önce hedef olarak açıkladıkları yüzde 25'lik büyüme oranına ulaştıklarını belirtti.

ALİ ONARAN: "2013'TE YÜZDE 25 BÜYÜDÜK VE HEDEFE ULAŞTIK"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Onaran, "Zorlu geçen bir yıldan başarı ile çıkmanın vermiş olduğu mutluluğu yaşıyoruz. Bu başarıyı elde etmemizi sağlayan başta ekibimize ve acentelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. 2013 yılı çok stabil bir yıl değildi ama buna rağmen hedeflerimize ulaştık. Geçen yılki toplantımızda yüzde 25 büyüme hedeflediğimizi açıklamıştık ve bunu ciromuzu 125 milyon TL'den 157 milyon TL'ye çıkartarak gerçekleştirdik" dedi.

"10 YILDA 10 KAT BÜYÜYECEĞİZ"

1999 yılında Pronto'ya ortak olduklarında şirketin 500 bin TL cirosu olduğunu hatırlatan Ali Onaran, 1999'dan bugüne kadar 300 kat büyüdüklerini söyledi. "Günümüzde küçük kalma şansınız kalmadı, büyümek zorundasınız" diyen Onaran, "Önümüzdeki 10 yılda 10 kat daha büyüyeceğiz" sözleriyle hedeflerini yüksek tuttuklarını dile getirdi.

"SATIŞLARIMIZIN ÇOĞU ACENTELER ÜZERİNDEN YAPILIYOR"

Toplantıda acentelerin önemini vurgulayan Başkan Onaran, satışlarının çok önemli bir miktarının internet üzerinden değil, acenteler tarafından yapıldığını belirtti. Onaran, "Geçen sene satışımızın yüzde 30'unu internet üzerinden yapmayı hedeflemiştik ve bunu da gerçekleştirdik" diye konuştu. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, 2013 yılı değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

"2013 bizim için çok hızlı başladı. İlk 3 ayı yüzde 44 büyümeyle tamamladık. Sonra hızımız yüzde 20'lere kadar geriledi. Erken rezervasyonla daha ileriki tarihleri artık daha rahat satabiliyoruz. Bu da insanların bize güvendiğini gösteriyor. Bizim şirketimizde insanları kandırmaya yönelik ilanlar hiçbir zaman olmadı, olmayacak."

SARP ÖZKAR: "2014'TE BÜYÜME HEDEFİMİZ YÜZDE 15"

Ali Onaran'dan sonra söz alan Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar ise 2013 yılını değerlendirerek 2014 yılı hedeflerini açıkladı. "2012 yılında 125 milyon TL olan ciromuzu 157 milyon TL'ye yükselttik ve yüzde 25 artış sağlayarak sene başındaki hedefimizi tutturduk" diyen Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, 2014'te yurtdışı tur pazarında büyüme hedeflerini yüzde 15 olarak belirlediklerini açıkladı.

"SATIŞLARIMIZIN YÜZDE 61'İ ACENTELERDEN"

2013'teki satışlarıyla ilgili detayları da açıklayan Sarp Özkar, "Bu yıl acentelerimiz satışlarımızın yüzde 61'ini gerçekleştirdi. Çağrı merkezi ve internetten satış rakamlarımız ise yüzde 39" dedi.

KREDİ KARTIYLA TUR PAKEDİ SATIŞI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ

Tur paketlerinin kredi kartıyla satılma oranlarındaki artışa da dikkat çeken Özkar, "2011'de satılan tur paketlerimizin yüzde 60'ı kredi kartıyla alındı. Bu rakam 2012'de yüzde 84'e yükseldi, 2013'te ise yüzde 86'ya çıkarak çıkış trendini sürdürdü" diye konuştu.

2013'TE EN ÇOK İTALYA TURU SATILDI

Sarp Özkar 2013'te en çok satılan destinasyonların ise sırasıyla İtalya, Orta Avrupa, İspanya, Balkanlar ve gemi turları olduğunu açıkladı. Özkar, en çok satılan bu 5 destinasyonun toplam satışın yüzde 60'ını oluşturduğunu söyledi.

PRONTOTOUR'DAN BİR İLK: "VE BENZERİ" İFADESİ KALDIRILDI

Bu arada Sarp Özkar, Prontotour tarafından ilk kez uygulamaya koyulan önemli bir kararı da bu toplantıda açıkladı. Özkar, otellerle ilgili olarak tur paketleri sözleşmesinde yer alan ve müşterileri zaman zaman mağdur durumda bırakan "ve benzeri" ifadesini kaldırdıklarını söyledi. Özkar, bu kararlarının ilerleyen dönemlerde diğer tur operatörleri tarafından da uygulanmasını beklediklerini belirtti.

PRONTOTOUR'UN YENİ TURLARI

Prontotour'un 2014 yılındaki hedeflerinin ve sektöre getirilecek yeniliklerin anlatıldığı toplantıda, gençlere özel festival ve organizasyonlar yapılacağı, Kuzey İspanya, Yunanistan'ın Halkdiki-Selanik ve diğer şehirlerine yoğun operasyonların bulunacağı, Orta Çağ konseptli ve kültür-sanat ağırlıklı turlar düzenleneceği belirtildi. Bu yıl ayrıca baştan başa İran, Uzakdoğu'da Tayland ve Singapurlu turlara Hindi Çin ülkesi Kamboçya'nın ilave edilmesi, İrlanda-İskoçyalı yeni tur paketleri, Güney Kore-Japonya, Malezya ve Portekiz-Endülüs turlarının yenilikler olarak satışa sunulacağı ifade edildi.

Bora EĞRİÇAYIR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prontotour'dan bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN