Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dara turist akınına uğruyor

Giriş Tarihi: 14.1.2014 12:30

Mardin'de en çok ziyaret edilenler arasında ilk sırada yer alan Antik Kent Dara yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Dara Antik kentin turizmde çok önemli bir yer edindiğini belirtti. Bu sene itibarıyla Turizm belgeli otellerde yüzde 30 artış olduğunu belirten Vali Dr. Cengiz, "Dara Antik Kent Mardin için çok nemli bir yer. Turizm olarak son zamanlarda yapılan çalışmalarla daha güzel bir görünüme kavuştu. Dara Antik kenti, Mardin'in güneydoğusunda 30 kilometre uzaklıkta yer alan Oğuz köyünde bulunmaktadır. Mardin ve Nusaybin karayolunun yaklaşık 8 kilometre kuzeyinde, Mezopotamya Ovası ile Tur-Abdin Dağları'nın birleştiği yerde kireçtaşı ana kaya üzerinde kurulmuştur. Mardin Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Prof. Dr. Metin Ahunbay danışmanlığında 1986 yılından beri bilimsel kazı ve araştırmalar yapılmaktadır.

Turizm twitter

Dara Antik Kenti'nde, Geç Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı yapılarını bir arada görmek mümkündür. Bu yapılar arasında, şehrin surları, kapısı, agora ve sütunlu caddesini, tarihi köprüsü, sarnıçlarının yanı sıra mozaikli yapı, Perslerle yapılan savaşta kullanılan surun dışındaki hendek, nekropol alanı ve mezarlık alanındaki kümbet bulunmaktadır. Şuan turist bakımından en çok uğranılan tarihi mekanlarımızdan olan Dara Antik Kent olma özelliği ile de Türkiye'de Efes harabelerinden sonra en güzel turistik alanıdır" dedi.


"TURİZM, MARDİN'İN ÖNCELİĞİDİR"

Bir yandan eğitim bir yandan da Mardin'in dünya kenti olma yolunda önemli projeleri hızlandırdıklarını vurgulayan Dr. Cengiz, "Mardin çok farklı kültürler bir arada barış için de yaşadığı bir kent. Son yıllarda artan turizm potansiyeli ile birlikte tarihi dönüşümün yaşandığı Mardin'de farklı insanların barış ve kardeşlik ruhu içinde yaşıyor. Mardin, Türk, Kürt, Süryani, Yezidi, Arap ve Ermeni gibi farklı dil, din ve kültürlerin bir arada yaşadığı medeniyetlerin beşiğidir. Binlerce yıldır Mardin halkı farklılıkları ile hep barış içinde yaşadı.

Bu barış ortamını öne çıkarıp yeni yılda Mardin'i hak ettiği yere getirmek istiyoruz. Tarihi Dönüşüm Projesinin bitirilmesi ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olan Mardin'in 5 milyar doları bulan turizm gelirini hedefliyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan kültür, sanat ve turizm şehri Mardin'i yıllık ziyaret eden 5 milyon turisti ağırlayan bir şehir konumuna sokmak istiyoruz. Mevcut 4 bin 751 yatak kapasitesi olan Mardin'in tarihi ve mimari konaklarını butik otele dönüştürmek sureti ile 50 butik otel ve 50 bin yatak kapasitesine çıkarmak hedeflerimizin arasındadır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dara turist akınına uğruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN