Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir göle ve tarihe yolculuk

Bodrum'a giden insanların kıyısından gelip geçtikleri bir göldür Bafa. Hiç kimse dünyanın en ilginç fauna ve florasına sahip doğal oluşumlarından birinin yanından geçtiğinin farkında değildir. Bu göl Türkiye'nin en iyi yürüyüş rotalarından, en güzel kuş gözlem alanından ve en ilginç fotoğraf rotalarından biridir

Giriş Tarihi: 12.3.2014
BAFA Gölü, Türkiye'de en fazla görünen ama en az bilinen yerlerden biri. Çünkü Bodrum yolunda. Bu tatil beldesine giden hemen hemen herkes bu gölün kenarından geçiyor. Hepsi bu kadar. Ama son yıllarda Florian Koch adındaki genç bir matematikçi sayesinde gölün çevresindeki olağanüstü kıymetler ortaya çıkmaya; insanlar karşı kıyıdaki mağaralara, kalelere, antik kentlere, dağlara doğru yolculuklar yapmaya başladı. Florian'ın annesi Türk, babası Alman. Genç bir kızken Almanya'nın yolunu tutmuş, orada eğitim görüp yeni bir yaşam kurmuş. Bir Alman'la evlenmiş, üç çocuk sahibi olmuş. Sonra da memleketine geri dönmüş. Yıllar önce Bafa Gölü ve Van Gölü kıyısında araziler ile Kapadokya'nın sihirli beldesi Sinasos'ta bir konak satın almış. Türkiye'ye dönünce Bafa kıyısında Silva Oliva Hotel adında 30 köy evinden oluşan bir turistik tesis kurmuş. Florian'la birlikte ilk kez geçtiğimiz yaz sonunda Bafa'nın karşı kıyısına gittik. Ben de buradaki tarihi ve kültürel zenginlikten, vahşi doğal güzelliklerden çok etkilendim. Florian gibi bir türlü dönmek istemedim.

TAM BİR KUŞ CENNETİ
Uluslararası ekoloji çevreleri Bafa Gölü'nün flora, fauna ve kuş alanları gibi özellikleriyle doğal zenginliklere sahip, yaban hayatı yönünden de önemli bir sulak alan olduğunu kabul ediyor. Göl aslında bir zamanlar Latmos adındaki bir körfezmiş. Yüzyıllar içinde Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla dolmuş ve en nihayet M.S. 300 yıllarında denizle bağlantısı kopmuş. Göl, nesli tükenmekte olan birçok kuşa üreme ve kışlama imkanı veriyor. Nadir türlerden biri olan Kaşıkçı Kuşu göldeki adacıklarda, Ak Kuyruklu Kartal ise gölün kuzeyindeki Latmos (Beşparmak) Dağları'nda yumurtluyor. Bahri, Küçük Batağan, Küçük Karabatak, Tepeli Pelikan, Boz Ördek, Elmabaş Patka, Bataklık Kırlangıcı, Mahmuzlu Kız Kuşu, Sakarmeke ve Flamingo gibi kuşlar da geliyor. Bu özelliğinden dolayı dünyanın her yanında fotoğrafçı ve belgeselciler göle akın ediyor. Burada kültürel turlar yapıyor, kamp kuruyor, foto safarilere katılıyor, gölün çevresindeki endemik bitki türlerini görmek için botanik turlarına iştirak ediyorlar.

HERAKLİA ANTİK KENTİ
Kapıkırı Köyü yakınlarında eski kale kentlerden Heraklia adında bir antik yerleşim var. Karia Kralı Mousollos, Latmos'ta kurduğu bu şehri Helen kentleri örneğine göre düzenlemiş. Büyük bir bölümü halen ayakta duran surlarla çevirmiş bu güzel şehri. Ama bu surlar, kralın ölümünden sonra bölgeyi istila eden Büyük İskender'in ordularına dayanamamış ve düşmüş. Ama daha sonra tekrar ayağa kalkmış. Büyük bir onarımdan geçirilmiş ve şu anda gördüğümüz muazzam kulelerden bir kısmı o dönemde eklenmiş.

NEREDE KALINIR?
Göle en yakın yerleşim alanı Bafa kasabası. Burada pansiyonculuk yapan birkaç aile var. Ama rahat ve konforlu bir yer bulmak istiyorsanız ya göl kıyısındaki Silva Oliva Hotel'e gideceksiniz ya da Milas'a ulaşacaksınız. Hem göl, hem rahatlık, hem doğa falan diyorsanız birinci şıkkı tercih etmelisiniz. Yani Silva Oliva Hotel'i. Bu otelin çok da güzel bağımsız iki lokantası var. Biri gölün hemen kıyısında, diğeri de manzaraya açık çok güzel bir vadinin yükseltilerinde. 60 dönümlük bir zeytinliğin içinde kurulmuş ve bu yüzden de Oliva yani zeytin adını almış bir tesis. Kamp alanı ile birlikte 120 kişi kalabiliyor. Lokantasında ise, Florian'ın annesi Aysel Koch'un tesisin arazisi içinde yetiştirdiği sebzelerle yaptığı ot yemekleri çok meşhur.Tesise, Türkiye'den ve dünyanın çeşitli yerlerinden yoga grupları da geliyor ve günlerce kalıyor. Kışları bir çalışma kampı oluşturuluyor.

NE YENİR?
Sebze Yemekleri; Çiçek kızartma, börülce çullama, börülce sallama, ebegümeci kavurması, kenker (şevketi bostan), karnabahar tatarı, patlıcan ekşemesi, yoğurtlama, hardal otu salatası, tilkişen kavurması, palandız salatası, bakla yaprağı salatası, kuru biber salatası, soğan depmesi, acur salatası, semizotu salatası. Hamur İşleri; Çaykama böreği, tepsi böreği, vekilharç, bulgur böreği, piriçleme dökmesi, katmerli börek. Et, tavuk ve balık yemekleri; Kanlı kavurma, mumbar dolması, et kavurması, etli pırasa, kabak çiçeği dolması, ekşili köfte ve keşkek. Bafa gölü çevresinde özellikle Kapıkırı Köyü'nde yılan balığı, göl çipurası ve levreği ile yemek sizi mutlu edecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir göle ve tarihe yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN