Yunanistan'ın kutsal adası Patmos

Küçük kumsalları ve beyaz evleriyle Bodrum'u hatırlatan Patmos, tatilde huzur arayanların tercihi... Hıristiyanlar'ın yedi hac yerinden biri olan Patmos'un Hora bölgesi, UNESCO'nun 'Evrensel Miras Anıtı' listesinde yer alıyor

Giriş Tarihi: 14.5.2014
Geçtiğimiz hafta, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) davetlisi olarak Yunanlar ve Hıristiyanlar için kutsal olarak bilinen Patmos Adası'na 'Turizm için birlikte' sloganıyla bir gezi düzenlendi. Bodrum'dan önce feribotla yola çıktık ve yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından Kos Adası'na ulaştık. Kos'taki pasaport işlemlerimizden sonra Patmos Adası'na gitmek üzere tekrar yola çıktık. Yaklaşık iki buçuk saat süren yolculuk boyunca da Yunanistan'ın sırasıyla Kalimnos, Leros ve Lipsi adalarının limanlarına uğradık. Güneşli bir havada geçen yolculuğumuzun sonunda Patmos'ta Türk dostu Belediye Başkanı Gregory Staikos ve arkadaşları tarafından karşılandık.

MAĞARA ZİYARETE AÇIK
Yunanistan'ın Patmos Adası, St. John (Yuhanna) İncili'nin yazıldığı ada. Hıristiyanlar için yedi hac yerinden biri olan Apokalypsis mağarası ve kilise bu adada bulunuyor. Doğu Ege Denizi'ndeki Patmos'un yüzölçümü 34 kilometrekare. Kışın nüfusu 3 bine kadar düşen adanın yaz sezonundaki nüfusu 10 binleri buluyor. Adada yaşayanların geçim kaynağı turizm. Yunanistan'ın son dönemde yaşadığı ekonomik kriz Patmos'u da olumsuz etkiledi. Toprakları volkanik olan Patmos'taki ilk günümüzde adanın turizme açılan sahillerini dolaştık. Küçük kumlu plajları, beyaz badanalı evleri ve daracık sokaklarıyla Bodrum'u hatırlatan Patmos, daha ilk günden geziye katılanları etkiledi. Adanın en popüler koyu olan Agriolivadi, geçtiğimiz yıllarda Patmos'un en güzel plajı olarak ilan edilmiş. Büyük turizm merkezlerinde tatil yapmak isteyenlerin aksine huzuru arayan tatilcilere tavsiye edebilecek bir ada olan Patmos'ta ikinci günümüzde ise ilk önce Bizans döneminden kalma eşyaları ve nadir el yazmalarıyla ünlü Ioanni Theologos manastırını ziyaret ettik. Patmos'ta 'Hora' adıyla bilinen bölgede bulunan manastırın yanı sıra Apokalypsis mağarasını da görme fırsatımız oldu. Hora bölgesi, UNESCO tarafından 'Evrensel Miras Anıtı' olarak kabul edilmiş.

BAŞ RAHİPTEN DOSTLUK MESAJLARI
Hora bölgesindeki manastırı ziyaretimizde baş rahip Kirilos, Türkiye'den gelen turizm heyetini temsilen TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ve acente temsilcilerine Türkiye'ye ve Türk halkına barış mesajları yolladı. Ziyaretçileri 'Doğu'nun melekleri' olarak nitelendiren Kirilos'a da Gökbel, Türk ziyaretçiler adına teşekkür etti. Gezi kapsamında Türk ve Patmos'taki turizmcilerin de katıldığı toplantıda Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Dünya Başkanı Bodrumlu turizmci Galip Gür'ün yaptığı sunum büyük ilgi gördü. Toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk ve Turizm Müdürü Veli Çelik de katıldı.

BODRUM'DAN SEFER BAŞLAYACAK
Patmos Belediye Başkanı Gregory Staikos, Yunan adalarına gelen Türk turist sayısında her yıl ciddi bir artış yaşandığını anlatarak "Türk turistlerin adamıza gelirken vize alması gerekiyor. Vizenin adamızda verilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki aylarda Bodrum'dan direkt Patmos'a seferler başlayacak. Amacımız bu seferler başlamadan önce vize sorununu çözmek" dedi. TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ise Türkiye'nin farklı kentlerinden turizmciler ile Patmos'a geldiklerine işaret ederek "Turizm alanındaki işbirliğimiz dostluk, kardeşlik ve barışımızı da geliştirsin. Bu sürecin hayata geçirilmesinde emek veren herkese teşekkür ediyorum. Vize sorunu çözüldüğünde Patmos'a Türkiye'den gelecek turist sayısında ciddi bir artış bekliyoruz" diye konuştu.

Nerede kalınır?

Patmos'ta Türk tatilcilerin tercih ettiği oteller arasında ön plana çıkan, sahilde bulunan Skala Hotel ve Hotel Romeos. Ayrıca adada çok sayıda pansiyon ve butik otel de bulunuyor.

Ne yenir?

Adanın yemekleri Ege lezzetlerini aratmıyor. Deniz ürünlerini tercih edecekler Pantelis ve Tarsanas'ı seçebilir. Sahildeki lokantalardan birinde yemek yemeyi isteyenler ise Agriolivadi restoranı deneyebilir.

Nasıl gidilir?

Patmos'a Bodrum'dan direkt sefer bulunmuyor. Bodrum'dan Türk feribotuyla önce Kos'a gidiliyor. Kos'taki pasaport işlemleri sonrasında Yunan feribotlarıyla Patmos'a gidiliyor. Bölgeden Patmos'a düzenlenen üç ve dört yıldızlı otellerde konaklama dahil tur fiyatları, ortalama 200 ile 300 avro arasında değişiyo
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'ın kutsal adası Patmos
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN