Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavisi yeşille kardeş: İznik

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü İznik, İstanbul'dan otomobille sadece bir buçuk saat mesafede. Bu güzel ilçede şehrin karmaşasından uzak doğanın kucağında bir gün geçirdik

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Su kenarı huzur malum, pek severiz göl kıyılarında dolaşmayı. George Clooney'si ile şöhretli Como ya da ver elini Makedonya denince ulaşılan Ohrid gibi... Pasaporta gerek kalmadan, İstanbul'dan sadece bir buçuk saat mesafede aynı huzuru sunmak üzere bekliyor, İznik gölü kıyıları. Değerli dostum Tayfun Sungun ile beton yığınından bir çırpıda çıkıp önce yeşile sonrasında da maviye kavuşmak için istikametimiz Topçular. Arabalı vapurdan indikten sonra Karamürsel tarafına dönüp, Altınova'dan itibaren 'yeşilmavi' yol tabelalarını takip ediyoruz. Kulaklarımızı dolduran bülbül sesleri ve ciğerlerimizden taşan kekik kokuları geldiğimiz yeri ve zaman kavramını unuttuyor hemen. Bu yol üzerinde ilk durak, sessizliği bozanların sadece çeşitli kuşlar olduğu bir doğa cenneti, Bağdat Resort. Yolumuzun üzerinde, 20 dakikalık mesafede sadece. Burada dilerseniz konaklayabilir, çoluk çocuk yeşil çimenlerin üzerinde ailecek topraklanabilirsiniz.

BALIK DA YENİR, KIRMIZI ET DE
Bu güzellikle vedalaşmayı başarıp, asfaltın sıkça gözden kaybolduğu yeşil dekorda 20 dakika kadar daha ilerlediğinizde birden İznik gölünün mavisi yeşile kardeşlik etmeye başlıyor. Bir tarafınızda yeşilin, diğer tarafınızda mavinin sizi sardığı yolda bu adın hakkını teslim ediyorsunuz. İznik'e gelene kadar doğaya doyan gözleriniz doğal olarak acıkan karnınızı dindirmiyor. Hak ettiğiniz bir öğle yemeği için farklı alternatifler var elbette. Göl kıyısında yerel lezzet olarak yayın şiş tatmak asıl yapılması gereken. Göl kenarında çamların arasındaki Çamlık Motel'in restoranı keyifli bir mekan. Alternatif olarak, tercihini kırmızı etten yana kullanmak isteyenler için fiyatları oldukça makul olan ve hızla zincirleşen Köfteci Yusuf iyi bir seçenek. Burada da özellikle zeytinyağlı salça aperatifi ve kaymaklı ekmek kadayıfı unutulmazlar listesine girecek cinsten. Yemek sonrası göl kenarında yürüyüş ve çay molaları eşliğinde İznik'in olmazsa olmazı çini atölyelerine uğrayıp unutulmaya yüz tutan el sanatlarından biri olarak el işi göz nuru çini işlemeciliğini canlı olarak seyredebilirsiniz. Yüzyıllar boyu sarayların ve özellikle Mimar Sinan tarafından inşa edilen nice tarihi yapının süslemesinde kullanılan bu ince işlemeler evlerimizde de birer köşe edinmeyi hak ediyorlar.

ÖNCE GEÇMİŞE YOLCULUK SONRA KAHVE KEYFİ
Anadolu tarihinde önemli bir yeri olan İznik'in antik kent kapılarını ve Roma yapısı sokak düzenini kent merkezinde hala yerli yerinde görebilirsiniz. Hıristiyanlar için, 325 yılında toplanan 1. Konsül ve 787 yılındaki 7. Konsül nedeniyle bir anlamda hac yeri de olan İznik, çok bilinmese de 4. Haçlı seferinde İstanbul'un işgal edilmesi ile, 1204-1261 yılları arasında kısa ömürlü Latin İmparatorluğu'na başkentlik etmiş. İznik, 1331'de Osmanlı topraklarına katılmış. Hacı Özbek Cami, Yeşil Cami ve İznik Ayasofyası görülmesi gerekenler listesinde. Ama Nilüfer Hatun Çini Çarşısı'nda çinili fincanda bir kahve içmeden İznik'le vedalaşmak olmaz.

GURME ÖNERİLER
Bağdat Resort: Altınova'daki tesiste konaklama imkanı da bulunuyor.
Köfteci Yusuf: Selçuk Mahallesi'ndeki restoranda uygun fiyata kırmızı et yiyebilirsiniz.
Çamlık Restaurant: Yayın şiş yemek için Sahil Yolu'ndaki Çamlık Motel'in restoranına gidebilirsiniz.

ÇİNİ SANATI YAŞATILIYOR
Farsça'da "Çin'e ait" anlamına gelen ve bir dönem ta Çin'den getirmek yerine İznik'ten Avrupa'ya satılan seramik ürün geleneği bugün aynı yerde yaşatılmaya çalışılıyor.
CAHİT GÜVENSOY
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavisi yeşille kardeş: İznik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN