Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pandalar ve sisler ülkesi

Pandaları hayvanat bahçesinde değil, doğal ortamlarına yakın bir merkezde görmek istiyorsanız Çin'in Çengdu kentine gitmelisiniz. Burada sizi sevimli pandalar bekliyor. 12 ülkede bulunan hayvanat bahçelerinde ise 44 panda yaşıyor

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Pandalar ve sisler ülkesi
Pandalar dünyada en çok ilgi gören ve sevilen hayvanların başında geliyor. Nesilleri tükenmekte olan bu sevimli hayvanları yakından görebilmenin tek yolu hayvanat bahçeleri. Bugün dünyada 12 ülkedeki hayvanat bahçelerinde 44 panda yaşıyor. Ama pandaları hayvanat bahçelerinde değil, doğal ortamlarında görmek istiyorsanız, bavulunuzu hazırlayın ve rotanızı Çin'e çevirin. Dünyadaki pandaların yüzde 80'inden fazlası Çin'in Şinçuan eyaletinde yaşıyor. Burası yumuşak ve nemli iklimi nedeniyle, yeşil bir vaha görünümünde. Bu nedenle dev pandaların tek gıda kaynağı bambuların yetişmesi için doğal bir ortama sahip.

VAHŞİ HAYATTA 1600 PANDA VAR

Yaklaşık bin 600 panda vahşi hayatta yaşarken, bir kısmı ise Şinçuan eyaletinin başkenti Çengdu'daki Dev Panda Üretim-Araştırma Merkezi'nde korunuyor. Burada özel ekipler tarafından itina ile bakılan pandalar, doğal ortamdakilere göre daha şanslılar. Çünkü, doğal hayatta bir pandanın ömrü 2-14 yıl gibi kısayken, merkezde bakılanların ömrü 20-30 yılı buluyor. Yurtiçinden ve yurtdışından turistlerin gözdesi olan Panda Üretim-Araşırma Merkezi, kent merkezinden 11 kilometre uzakta bulunuyor. 2008'deki büyük depremden sonra inşa edilen Bura Bifeng Vadisi Dev Panda Üretim-Araştırma Merkezi'ne taksi ile yaklaşık 30 dakikada ulaşmak mümkün. Gün boyu uyuyan pandalar beslenme saatlerinde oldukça hareketliler. Bu yüzden ziyaret için en uygun zaman sabah saat 9-10 arasındaki kahvaltı zamanı. Merkezi saat 07.30 ile 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

2 DAKİKA İÇİN 2 BİN YUAN

Giriş ücreti 58 yuan olan merkezde, pandaları daha yakından görmek ve onlarla fotoğraf çektirmek isterseniz yaklaşık 2 dakika için 2 bin yuan'ı gözden çıkarmanız lazım. Ancak, bunun için daha önceden elektronik posta (pandaabase@ panda.org.cn) ile ya da telefonla (86-28- 83505513) rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Merkez talebinizi inceleyip, başvurunuza olumlu ya da olumsuz yanıt veriyor.

GÜNDE 37 KİLO BAMBU YİYORLAR

Boyları 1.5 metreyi bulan dev pandaların büyüklüğü 145 kiloya kadar çıkıyor. Erkek pandalar dişilerden yüzde 10 daha büyük, yüzde 20 daha ağır. Pandaların yüzde 99'u gibi büyük bir bölümünün besin kaynağı bambu filizi ve yaprağı. Yüzde 1'i diğer otlar ve etle besleniyor. Bu yüzden iklim değişikliği ve farklı nedenlerle bambuların doğal ortamının zarar görmesi tek gıdası bambu olan pandaların yaşamını da tehdit ediyor

1 MİLYON DOLARA KİRALANIYORLAR
Çin, iyi ilişkiler içinde olduğu ülkelere panda hediye etmesiyle Panda Diplomasisi'ni başlatmış. İlk panda Japonya'ya hediye edilmiş. Daha sonra Çin, Panda hediye etmeye son vermiş. Pandalar dünyanın dört bir tarafındaki hayvanat bahçelerine 1 milyon dolara kiralanmaya başlanmış. Yeni doğan pandaların Çin'e dönmesi şartıyla... Ancak 2008'de ABD'de patlak veren ve tüm dünyaya yayılan ekonomik kriz pandaları da vurmuş. Kriz nedeniyle batan hayvanat bahçeleri pandaların paralarını ödemekte zorlanmış. Kirayı ödeyemeyen hayvanat bahçeleri sevimli misafirlerini iade etmek zorunda kalmış.

ANTİK ÇİN'DEN GÜNÜMÜZE SULAMA KANALI
Çengdu'da 2 bin 200 yıl önce yapılan sulama sistemi de görülmeye değer. Antik Çin'in en önemli yapılarından biri olan Duiangyan Sulama Sistemi, insanoğlunun doğayı kontrol edebileceğini gösteren bir yapı. Bugün bile fayda sağlayan bu proje ile suyu başka yönlere sel kontrolü sağlanmış. Ayrıca, çiftçilerin sulama ihtiyaçları karşılanmış.

DEPRESYONA ACILI YEMEK
Havalimanından Çengdu merkezine yaklaşırken, şehrin üzerindeki pusu görünce hava kirliliği sandım. Gerçeği sabah Çinli rehberimizden öğrendim. Gördüğümüz aslında hava kirliliği değil, sismiş. Çin'in güneybatısındaki Çengdu, dağlarla çevrilmiş bir ovaya kurulmuş. Nemli ve yumuşak bir iklime sahip olduğu için yılın büyük bir bölümünde hava sisliymiş. Yılın sadece 100 gününde güneş kendini gösterirmiş. Çengdu'da havanın 265 gün sisli olması depresif bir ortam yaratıyor. Ama Çengdulular depresyondan kurtulmak için doğal ve sağlıklı bir çözüm bulmuşlar. Acı ve baharatlı yemekler... Acı, depresyona iyi geliyormuş. Gerçekten de Çengdu baharatlı ve oldukça acılı yemekleriyle ünlü. Acı seviyorsanız, Çengdu tam size göre.

ÇİN'İN SHAKESPEARE'İ DU FU
Çin'de şiirin dehası, batıda ise Çin'in Shakespeare'i olarak tanınan Du Fu, 712-770 yılları arasında yaşadı. Ona göre dünyadaki her şey şiirseldi. Yoksulluk nedeniyle Çengdu'ya göç eden ve arkadaşlarının yardımıyla dört yıl inzivaya çekilen Du Fu'nun evini ziyaret etmek, Çin edebiyatını merak eden şiir sevenler için ilginç olabilir.

DÜNYANIN EN ESKİ CADDESİ
Çengdu'da görmeniz gereken yerlerin başında Jinli Old Caddesi geliyor. Yaklaşık 2 bin yıllık bu caddeye, dünyanın en eskisi demek yanlış olmaz. Sadece 350 metre uzunluğundaki bu caddede, restoranlar, barlar, oteller, hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Ayrıca, kulağınızı da temizletebilirsiniz. Jinli Old Caddesi'ni gezdikten sonra, hemen yanı başındaki Wuhuo Tapınağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Üç Krallık döneminin havasını yansıtan bu tapınak saat 08.00-05.50 arasında açık. Tapınağın içindeki bahçelerde dolaşınca, adeta zamanda yolculuk yapıyorsunuz.

İPAD MERKEZİ ÇENGDU,
Amerikalı elektronik devi Apple'ın Çin'deki merkezlerinden biri. Markanın tablet bilgisayarı iPad, burada üretilip, tüm dünyaya ihraç ediliyor. Şehirde Apple dışında, Dell'in de laptop üretimi gerçekleştirdiği bir tesisi var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pandalar ve sisler ülkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN