Balkanların sessiz şehri: Tiran

Arnavutluk'un başkenti ve en büyük şehri olan Tiran, yardımsever ve samimi insanları, geniş caddeleri ile Balkan ülkeleri arasında görülmesi gereken ilgi çekici bir yer

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Balkanların sessiz şehri: Tiran
Balkan ülkeleri arasında ülkemize vize uygulamayan ülkeler arasında yer alan Arnavutluk, bir hafta sonu çok rahatlıkla kaçamak yapabileceğiniz bir ülke. Uçakla 1.5 saat süren kısa bir yolculukla ülkenin başkenti Tiran'daki Mother Terasa havaalanına ulaşabiliyorsunuz. Kentin merkezi havaalanına yarım saat uzaklıkta. Taksiyle ya da üzerinde Rina Ekspress yazılı olan servislerle gidiliyor. Tiran tahmin edemeyeceğiniz kadar küçük bir şehir. Yürüyerek bir günde rahatlıkla şehrin her yerini dolaşabilirsiniz. Kentin en işlek yeri Skanderbeg Meydanı (İskender Bey). Burası şehrin kalbi, her şey burada toplanmış. Meydanın tam ortasında İskender Bey'in heykeli bulunuyor. Etraf yeşilliklerle dolu. Çünkü Tiran yeşili bol olan şehirlerden. Para birimleri ise Lek. 1 TL 60 Lek'e denk geliyor, euro da birçok yerde geçiyor. Tiran diğer ülkelere göre ucuz bir ülke. Görülmesi gereken en önemli yerlerden biri Ethem Bey Camisi. 18. yüzyılda Tiran Valisi Ethem tarafından yaptırılan cami kentin tam merkezinde yer alıyor. Cami, turistlerin da yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor. Tiran Saat Kulesi ise Ethem Bey Camisi'nin yanında bulunuyor. 35 metre yükseliğindeki kulenin tepesine tırmanmak için 90 merdiveni çıkmayı göze almalısınız. Kule, Tiran'daki en yüksek bina olma özelliğini koruyor.

BÖREK VE ARNAVUT CİĞERİ
Şehrin bir diğer önemli noktası ise Ulusal Tarih Müzesi. Müzenin girişinde kocaman bir Arnavutluk mozaiği bulunuyor, öğrendiğimize göre mozaik Arnavutluk'un tarihini anlatıyormuş. Tiran'da görmeniz gereken diğer yerler arasında ise hükümet ve opera binası, Büyük Park ve elbette Tiran sokakları bulunuyor. Tiran başkent olması nedeniyle ülkenin en kalabalık şehri. Arnavutluk'un İtalya'ya yakın olmasından dolayı ülkede İtalya kültürünün hakimiyetini hissediyorsunuz. Halkın çoğu İtalyan televizyon kanallarını izliyor kafe ve restoranlarında ise İtalyan kahveleri ve yemekleri yeniyor. Özellikle pizzaları hem ucuz hem de çok lezzetli. Tiran'ın merkezinden kalkan otobüslerle de diğer Balkan ülkelerine geçmeniz mümkün. Mesela Makedonya ve Kosova'ya belirli saatlerde otobüs kalkıyor. Arnavutların yemek kültürü Türk mutfağına yakın, kentte bir çok yerde Türk lokantası bulunuyor. Arnavutluk'a gitmişken mutlaka böreklerini yemelisiniz, özellikle ıspanaklı, pırasalı ve peynirli börekleri parmak ısırtıyor. Ayrıca Arnavut ciğeri ve Elbasan Tava'yı mutlaka denemelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkanların sessiz şehri: Tiran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN