Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masa Dağı'nın eteklerinden denize Cape Town

Şimdilerde herkesin gündeminde "Yeni yıla nasıl girsek?" sorusu varken, alışılmış kutlamalara alternatif isteyenlere Cape Town çok iyi bir seçenek olabilir. Üstelik de tatlı mı tatlı yaz havasıyla...

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Masa Dağı'nın eteklerinden denize Cape Town
Cape Town, masa biçimindeki bir dağ olması nedeniyle Masa Dağı olarak adlandırılan ve üzerinde genellikle masa örtüsü denen bir bulut grubuyla örtülü dağın eteklerinden denize doğru kurulmuş bir kent. Kent sadece merkeziyle değil çevresindeki yerleşimler ve doğal dokusuyla da çok dikkat çekici. Kentin nabzı City Bowl denen çanakta atıyor. Şehirde canlılık haftaiçi sabah 09' gibi başlıyor akşamın ilk saatlerinde ise sokaklarda neredeyse kimse kalmıyor. Pazar günleri bütün dükkanlar kapalı, sokaklar bomboş. Long Street ve Water Front şehrin genel temposunun dışında kalan iki nokta. Water Front Cape Town'un İngilizler tarafından işletilen marinası. Tekneleri, köprüleri, saat kulesi, lokantaları, alışveriş merkezleri, dükkanları, sokak müzisyenleri, dansçıları, kafe ve lokantaları, kocaman dönme dolabı ile geç saatlere kadar keyifli vakit geçirmek için çok uygun. Kentin ruhundan biraz kopuk ve yapay bir havası olsa da keyifli bir alan. Green Market; herhalde Afrika kıtasında üretilen tüm el işlerini bulabileceğiniz kocaman bir sokak pazarı. Etrafındaki kafelerde güzel vakit geçirmek mümkün hatta Kürt Baran'ın kafesinde Türkçe rock dinleyerek döner ekmek yemek de ilginç olabiliyor. Şehrin diğer bir ilginç noktası ise rengarenk, tek katlı evleriyle, Müslüman mahallesi BOKAAP. Şimdilerde sanatçı, yazar ve entellektüelerin yoğunlaştığı ve hızla kimlik değiştiren bir mahalle görünümünde... Cape Town'ın 7/24 yaşayan tek caddesi Long Street. Adından da anlaşılacağı üzere hayli uzun bir cadde. Özellikle Victorya tarzı eski evlerden oluşan bölümü gerçekten çok özgün bir dokuya sahip. Birçok butik otel, bar, kafe, lokanta, kitapçı, müzik dükkanı, sanat galerisi, tasarım dükkanları ve dünyanın her köşesinden insan ama özellikle sırt çantalı genç seyyahlarıyla capcanlı bir cadde... Cape Town'a gitmeye niyetlenenler için bu caddede konaklamalarını öneririm, zira her yere yürüme mesafesi yakınlığında... Long Street'te Zulu Bar'a mutlaka uğrayın. Dört ayrı mekanda birbirinden farklı canlı müzik yapılıyor. African's Music Shop adlı dükkanda Afrika müziğine ilişkin geniş bir diskotek var. Dady Long Legs her odası ayrı bir sanatsal kavramla tasarlanmış gayet hoş bir butik otel. Timbuktu Cafe'nin balkonunda rooibos çayı içip kitap okuyarak gelen geçeni izleyin... İziko Müzeleri'nde zaman geçirin. Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi'ne bir öğleden sonranızı ayırın. Dünyanın en büyük ve en eski bahçelerinden biri olan Kirstenbosh'da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca şehrin merkezinde Company's Garden'da yüce ağaçlar arasında, kucağınıza çıkan sincapları besleyerek, çeşit çeşit kuşun sesini dinleyebilirsiniz.

Ümit Burnu ve kıyı boyu


Zaman zaman kilometrelerce uzanan bembeyaz geniş kumsallar, kelp tarlaları, zaman zaman sarp kayalıklar ve yarlar boyunca ilerliyorsunuz okyanus kıyısından. İrili ufaklı balıkçı kasabaları, sevimli marinaları, deniz fenerleri, ormanlıklar, göz alabildiğine çalılıklar, göller, lagoonlar, yumuşak tepecikler ya da sivri kayalıklardan oluşan alçak dağlar; kısacası her an değişen bir opera sahnesi gibi Cape Town okyanus kıyısı. Bölge büyük ölçüde Masa Dağı Ulusal Parkı sınırları içinde ve koruma altında. Güney Afrika küresel ısınmaya katkısı hayli az olan ülkelerden biri olmasına karşın, korumacılık ve sürdürülebilirlik konusunda sorumlu davranan ülkelerden. Bu bakış açısı pek çok yerde karşınıza çıkıyor. Cape Yarımadası'nın batısında yer alan Boulders kıyıları Afrika Pengueni'nin doğal yaşam alanı. Şimdilerde Güney Afrika'da yaz başlangıcı olması nedeniyle tüy dökmekte olan çok sayıda penguen kolonisini yakından izlemek mümkün. Daha batıya doğru ilerledikçe Kalk Bay-Muzenburg sahilinde fok gruplarını dakikalarca seyredebilirsiniz. Kalk Bay'in Garden Route'un en bohem kasabası olduğunu söylemek isterim. Okyanus kıyısındaki barları, lokantaları, sanat galerileri ve antikacılarıyla muhakkak zaman geçirilmesi gereken bir balıkçı kasabası. Yaklaşık 150 km batıya gittiğinizde balıkçı kasabası Hermanus'a ulaşıyorsunuz ki işte burada sarp yamaçların tepesinde oturup, grup halinde yüzen mavi balinaları kocaman kuyruklarını sulara çarparken, ya da sırtlarından su fışkırtırken izlemeniz mümkün. Metrelerce büyüklükteki bu arkaik deniz memelilerini kendi doğal ortamlarında izlemek nefes kesici.

Hakiki bir yemeiçme cenneti


İstanbul'da iyi yemek yemenin fahiş bedeller ödemekle eşanlamlı olduğunu düşünüyorum. Cape Town gerçek anlamda bir lezzet destinasyonu. Üstelik makul fiyatlarla. Şehir, Atlas ve Hint okyanuslarının kesiştiği bir yarım adada yer alması nedeniyle çok çeşitli balık ve deniz ürününe sahip. Bizim çoğunu bilmediğimiz snoek, kingklip gibi balıklar genellikle İngiliz usulü fish and chips tarzında pişiriliyor olsa da yanında Güney Afrika'nın yerel birası ile cidden çok lezzetli. Cape Malay denen ve ağırlıklı Hint Okyanusu ülkelerinin mutfaklarından etkilenmiş baharat ve soslarıyla yerelleşmiş bir mutfağı var Cape Town'un. Bu lezzetli mutfakta antilop bifteğinden, devekuşu carpaccio'ya, timsah etinden salyangoza skala çok çeşitli. Ne yerseniz yiyin yemek üstüne yerel antioksidan rooibos çayı içmeyi unutmayın.

Bunları biliyor muydunuz ?


Güney Afrika, bahçe ve balkonlarımızın vazgeçilmezi sardunyanın anavatanı.
Afrika kıtasının en güneyi olarak bilinen Ümit Burnu aslında en güney nokta değil, en güney nokta Cape Agulhas.
Cape Town'da hatırı sayılır sayıda Türk ve Kürt lokantası bulunuyor.
Long Street üzerinde 1884 yılında Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılmış Nur el Hamidiye adında bir cami var.
Pinotage; pinot noir ve hermitage üzümlerinin karıştırılmasıyla elde edilen, Güney Afrika'ya has bir üzüm.
Pek şık bir şef lokantasında Tarkan şarkılarıyla karşılaşabilrsiniz.
Yerkürenin, geçmişi 200 milyon yıl önceye giden ve dolayısıyla bilinen en eski ağacı Cycad hâlâ özel plantasyonlarda yetiştiriliyor.
Wagner'in ünlü operası Uçan Hollandalı'nın esin kaynağı; Ümit Burnu'nda batan ve sonradan efsaneleşen aynı adlı Hollanda gemisi...
Cape Town ve Johannnesburg'a haftanın her günü THY'nin doğrudan uçuşları bulunuyor ve vize uygulaması yok.
Türkiye ve Güney Afrika'nın yakın boylamlarda olmaları nedeniyle saat farkı yok, dolayısıyla yaklaşık 13 saat süren yolculuğun jetlag gibi sevimsiz bir yan etkisi bulunmuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masa Dağı'nın eteklerinden denize Cape Town
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN