Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Golf ve turizm bir arada

Belek yıllardır golf ve turizmi birleştirerek dünya golf turizminin önemli destinasyonlarından biri haline geldi. Yılın 12 ayı golf oynamaya elverişli olan bölge, profesyonel golf sahaları ve kaliteli konaklama tesisleri ile golf yıldızlarını ağırlıyor

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Golf ve turizm bir arada
Son yıllarda birçok insan hobileri ile tatillerini bir arada yaşayabilecekleri biçimde seyahat etmeyi tercih ediyor. Gastronomi, sörf, kayak, arkeoloji vb. alanlarda hobi turizmi her geçen gün artan bir ilgi görmekte. Belek de golf ve turizmi birleştirerek bu alanda önemli destinasyonlardan biri haline geldi. Golf bulunduğu bölgeyi hızla kalkındırma potansiyeline sahip bir spor. Bir statü ve kalite simgesi olan golf sayesinde yüksek gelir düzeyindeki turist için Belek gayet çekici bir rota. Özellikle kış aylarında turist sayısının az olmasıyla olumsuz etkilenen bölge, golf meraklıları sayesinde otel doluluklarını artırıyor. Business class uçanlar hava yolları trafiğini olumlu etkiliyor ve bölge esnafı için daimi gelir sağlayarak bölge ekonomisine katkıda bulunuyor. 2015 Ocak-Şubat ayları içerisinde, Antalya'ya inen 234 bin turistten 123 bini Belek'e gelmiş. Bunların 79 bini ise Belek'e golf için gelmiş. Bütün bu olumlu etkilerine karşılık Türkiye hâlâ golf sahaları açısından yeterli yatırıma sahip değil. Almanya 218, İngiltere 136, İtalya ise 107 golf sahasına sahipken, Türkiye'de yalnızca 16 golf sahası bulunuyor. 2008 yılında Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği'nden (IAGTO) Avrupa'da Yılın En İyi Golf Destinasyonu ödülünü almış olan Belek'in 50 golf sahasını daha kaldırabileceği vurgulanıyor.

TURNUVALAR DÜZENLENİYOR

Bölgede düzenlenen turnuvalar Belek'in dünya çapında tanıtımını sağlıyor. Bu anlamda yapılan en iyi çalışmalardan biri dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve Avrupa'nın en prestijli turnuvalarından biri olarak kabul edilen Ladies European Tour'un (LET) Türkiye ayağı Turkish Airlines Ladies Open'ın Belek'te gerçekleşmesi. Bu yıl yedincisi düzenlenen turnuva 32 ülkeden 126 profesyonel kadın golfçünün katılımıyla 17-20 Mayıs'ta gerçekleşecek. Geçen yıl 250 bin Euro olan ödül, bu sene 500 bin Euro'ya çıktı. Bu da rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor.

OBAMA GOLF OYNAYACAK

Antalya, ayrıca G20'nin Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1 Aralık'ta G20 dönem başkanlığı görevini üstlenen Türkiye, 2015'teki Liderler Zirvesi'ni 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da düzenleyecek. Antalya zirve dolayısıyla Türkiye, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderlerini ağırlayacak. Belek'in tanıtımı açısından çok önemli bir fırsat. ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi devlet başkanları G20 Zirvesi kapsamında Belek'te golf oynayacak.

CARETTA'LARIN SIĞINAĞI
25 yıl öncesine kadar sazlıklarla kaplı olan Belek'in doğal güzelliği 1984'te keşfedildi ve bölge Belek Turizm Merkezi ilan edildi. Dünya ölçeğinde turizm merkezi haline gelen Belek, Akdeniz'in doğal yaşam karakteristiğini barındıran önemli bir köşe. Deniz kaplumbağalarının üreme alanı olması, beldeyi doğal karakter açısından daha önemli kılıyor. Belek kumsalları, nesli tükenme tehlikesi yaşayan deniz kaplumbağaları caretta caretta'lar için Türkiye'nin en önemli, Akdeniz'in ise ikinci büyük yuvalama alanı. Caretta kaplumbağalarının Belek'te yaklaşık 2 bin yuvası olduğu öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Golf ve turizm bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN