Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'in Bodrum'u: Köstence

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Karadeniz'in Bodrum'u: Köstence

Romanya'nın ikinci büyük kenti Köstence. Ama en popüler tatil noktası. Hem nitelikli gece hayatıyla eğlence, hem de deniz kum tatili vaat ediyor

Dracula, Çavuşesku, Steaua Bükreş ve Hagi... Romanya deyince insanın aklına ilk gelen bunlar herhalde. İlham kaynağı Kazıklı Voyvoda olan Dracula, Romanya'nın eski günlerinin önemli bir figürüdür ama edebiyat ve sinema sayesinde günümüze kadar gelen bir şöhreti olduğu da malumunuz. Devrik lider Çavuşesku ise daha yakın zamanların, sosyalist Romanya'nın akla gelen ilk ismi. Bir dönem uluslararası arenada fırtına gibi esen futbol takımı Steaua Bükreş, Romanya ile özdeşleşmiş bir futbol takımı. Hagi'yi ise anlatmaya lüzum yok, o Rumenler için Karpatların Maradonası'ysa, bizim için de Galatasaray'a UEFA'yı kazandıran futbol efsanesi... Tabii ki Romanya sadece bu dört şeye indirgenecek bir ülke değil. Ama maddeleri beşe çıkarmak isterseniz Köstence'yi dahil edin deriz. Neden derseniz açıklayalım. Belki Köstence'ye gitme isteği uyandırırız sizlere.
EĞLENCE VAAT EDİYOR

Köstence Romanya'nın denize açılan tek noktasında bulunuyor. Bundan dolayı deniz deyince Rumenler için akla gelen ilk yer. Eğlencesi ve gece hayatıyla Bodrum'u, sahiliyle Antalya'yı hatırlatıyor. Yani ikisinin karışımı bir tatil noktası... Antalya desek de Köstence'nin, Karadeniz kıyısında olan bir kent olduğu hatırlatalım. Özel ince kumlu sahili var. Bu kıyıda Karadeniz bizdeki gibi hırçın yüzünü göstermiyor. Daha sakin. Ama bu deniz, kum, güneş havası, bahar ve yaz aylarında Köstence'yi ilgi odağı yapıyor. Diğer dönemlerde Köstence'ye rağbetin sebebi farklı. Rumenler, haftasonu özellikle Bükreş'ten akın akın buraya geliyor. Çünkü burası eğlence vaat ediyor? Nasıl mı, anlatalım. Köstence'de kalburüstü kulüpler ve bu kulüplerde çok iyi performans sergileyen DJ'ler var. Fakat bu kulüplere girmek kolay değil. Öncelikle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Şık giyinmek adetten. Çılgınlar gibi eğlenme diye bir şey yok burada. Her şey kararında güzel kafasıyla eğleniyor. Rumenler, Köstence'yi Doğu Avrupa'nın Miami'si yapmanın peşindeler. Zaten turistik bölgenin adı da benziyor: Mamaia. Bölgenin popüler olmaya başlamasıyla sosyalist dönemden kalma oteller yeniden elden geçirilmiş. Bunlara yeni oteller eklenmiş. Toplamda yaklaşık 80 otel bulunuyor. Çoğu da dört yıldız. Bu otellerden biri olan İAKİ'nin işletmecisi de Hagi. Burada bir anekdot anlatmak gerek. Bir grup Galatasaray taraftarı Hagi'nin oteli işlettiğini öğrenince kalkıp İstanbul'dan Köstence'ye gelmiş. Oteli bulup görevliye Hagi'yle görüşmek istediklerini söylemişler. Takdir edersiniz ki Hagi otelde bulunmuyor. Ama otel müdürü Hagi'ye ulaşıp durumu anlatmış. Galatasaraylı taraftarlar ve Hagi Bükreş'te buluşmuş. Biz dönelim Köstence'ye... Köstence bir yanıyla da tarihi bir şehir. Bir liman şehri olduğu için özellikle 18. yüzyıldan itibaren Romanya'nın kalbi olmuş, çok gelişmiş. Bu gözde olma durumu 2. Dünya Savaşı'na kadar sürmüş. Sonrasında sosyalist dönemde gözden düşmüş. Bunun için sosyalist dönemden kalma binalar sanki o dönemden intikam almak amacıyla biraz da kaderlerine terk edilmiş. Şehrin tarihi serüvenini öğrenmek için en uygun yer Ovidius Meydanı'nda bulunan Ulusal Tarih ve Arkeoloji Müzesi. Ama bu meydanın da Rumenler için özel bir yeri olduğunu söyleyelim. Meydana adını veren Ovidius Publius Naso bir şair ve meydanda kocaman bir heykeli bulunuyor. Bu da Rumenlerin şiir ve edebiyata olan ilgisinin dışavurumu olarak görülebilir.

HAMUR İŞİNİ SEVİYORLAR

Köstence'de hatırı sayılır bir Türk ve Müslüman nüfus da bulunuyor. Şehirdeki iki tane tarihi camii de zaten bu yüzden inşa edilmiş. 1910'da yapılan Mahmudiye Camii ve 1868 yılında inşa edilen Hünkâr Camii'nin mimarisi gerçekten etkileyici... Mutfakları Türk mutfağına yakın. Gözleme, börek gibi hamur işini onlar da seviyor. Köfte bizim gibi Rumen mutfağının da vazgeçilmezi. Balığı da seviyorlar ama genelde tatlı su balıklarını tercih ediyorlar. Tuna hem Köstence hem de Romanya için önemli bir nehir. Kimi hikayelere, efsanelere, şiirlere konu olmuş. Bunun için Tuna'da gezmeyi çok seviyor Köstence halkı. Almanya'da doğup Köstence'nin kuzeyinden Karadeniz'e dökülen nehirde tekne turları düzenleniyor. Fakat İstanbul'dan gidiyorsanız pek de cazip değil bu turlar. Ya da Mississippi Nehri'ne gidemiyorum diyorsanız Tuna'da gidip tekne turuna katılıp o ambiyansı yaşayabilirsiniz. Bir tane küçük havaalanı bulunan Köstence'ye yurtdışından tek uçuş yapan firma Türk Hava Yolları. Türkiye'den haftada dört gün uçuş var. Köstence, 90'lar Türkiyesi'ni anımsatıyor. Bir Rumen "Arkanızdan geliyoruz ama bilişim dünyası konusunda bir adım önünüzdeyiz" dedi. Her yerde internetin canavar gibi çektiğini görünce hak verdim. İnsanları genel olarak yumuşak huylu ve rahat. Bu rahatlık biraz da deniz kıyısında yaşamaktan kaynaklanıyor. Lakin yüksek sesle konuşuyorlar. Buna alışırsanız çok da sorun olmuyor. Bir de Rumenler kendilerine Romen denmesinden hiç hoşlanmıyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'in Bodrum'u: Köstence
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN