Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festivalle renklenen Bregenz

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Festivalle renklenen Bregenz

Avusturya'nın en batı ucunda sanata düşkün insanların yaşadığı bir şehir Bregenz. Şu sıralar şehir gösteri sanatları festivali nedeniyle cıvıl cıvıl. Bregenz Festivali 23 Ağustos'a kadar devam edecek

Konstanz Gölü'nün kıyısında küçük bir Avrupa şehri olan Bregenz'in etrafı Alp dağları ile çevrili. Avusturya'nın 28 bin nüfuslu bu şirin şehrinde sessiz, sakin bir yaşam hakim. Yaz aylarında halkın çoğunluğu Konstanz Gölü etrafında yürüyüş yapıyor, kitap okuyor ve bisiklete biniyor. Turistler de yazın gölde yelkenlilerle ve bisikletlerle dolaşıyor, kışın ise kayak yapıyor. Bregenz; Almanya ve İsviçre'ye sınır komşusu olduğundan, şehri gittiğinizde bu ülkeleri de rahatlıkla gezme fırsatını da yakalamış oluyorsunuz. Sanatsever bir şehir olan Bregenz'de yıl boyunca tiyatrodan operaya kadar çeşitli dallarda etkinlikler ve festivaller düzenleniyor. Festivallerin en önemlisi ise dünyaca meşhur Bregenz Festivali. Bu yıl 22 Temmuz'da başlayan festival, 23 Ağustos'a kadar devam edecek. Konstanz Gölü üzerine kurulan olan devasa, fantastik sahne, opera sevenleri bir ay boyunca bir araya getiriyor. Festivalin her yıl aynı tarihler arasında yapılmasının sebebi ise iklim koşulları. Yağmur yağması durumunda göl üzerindeki sahne kapalı salona taşınıyor. Göl sahnesi üzerinde yapılan görsel şölen ise bütün özelliğini kaybediyor. Gösteri başladıktan sonra yağmur yağması durumunda ise gösteri devam ediyor. Bregenz Festivali ilk olarak 1946 yılında, II. Dünya Savaşı'nın bitiminden bir yıl sonra başlamış. Halk, sanatın iyileştirici gücüne inanarak buraya yatırım yapmış. Festival, kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından düzenleniyor. Bregenz Festivali'nin programı iki yılda bir değişiyor. Bu yıl, Giacomo Pucci'nin bir Çin prensinin hikayesini konu alan Turandot adlı eseri sahneleneceği için gölün üzerine Çin Seddi kurulmuş.

Nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları'nın Almanya'nın Friedrichshafen kentine haftanın yedi günü direkt uçuşları bulunuyor. Bregenz'in, Friedrichshafen kentine uzaklığı yaklaşık 35 dakika.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festivalle renklenen Bregenz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN