Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kediseverlere özel 5 şehir

Kedilerin başkenti olarak bilinen Tokyo, şehir amblemi kedi olan Kotor... İşte dünyanın farklı köşelerindeki kedi dostu şehirler

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Kediseverlere özel 5 şehir
İtiraf edelim kedileri seviyor, internette dakikalarca videolarını izlemekten hiç sıkılmıyoruz. Aralarında çok ünlü olanlar da var. Dergilerin kapaklarını süslüyen Grumpy Cat, tasarımcı Karl Lagerfeld'in yılda iki milyon euro kazanan Choupette'si ve çizgi dünyanın Kötü Kedi Şerafettin'i gibi... Kedilerin bu kadar çok meraklısı olunca, seyahat arama sitesi momondo dünyanın dört bir yanındaki en kedi dostu destinasyonları derlemiş.

İstanbul:
İstanbul günümüzde sokak kedileriyle nam salmış vaziyette. Yurtdışından gelen turistler özellikle, yedi tepeli kentin her yerinde karşılarına çıkan kedileri fotoğraflamaya bayılıyor. Özellikle de kartondan yapılmış kedi kulübeleri ve sokak aralarındaki su kaplarıyla kedilerin hakimiyetini ilan ettiği Cihangir'de. Bu semtin ünlü kafelerinde otururken, bir anda kucağınıza bir kedi zıplayıverirse şaşırmayın.

Kuching:
Malay dilinde 'Kuching', 'kedi şehri' anlamına geliyor. Malezya'nın en temiz kentinin her köşesinde karşınıza bir kedi heykeli çıkıyor. Devasa bir kedi ağzından girilen Kedi Müzesi'nde eski Mısırlılardan döneminden kalma mumyalanmış bir kediyi yakından görme şansınız var. Kediler üzerine kurulu dinler ve bu dört ayaklıların tarihi üzerine çalışmalar yürüten araştırma merkezi de kentin simgelerinden biri. Tabii buraya kadar gelmişken dükkanlarda ve seyyar tezgahlarda satılan sayısız kedili objelerden almadan eve dönmek olmaz.

Tokyo:
Japonya'nın başkenti, sayısız kedi kafeleri yüzünden 'kedilerin başkenti' olarak da biliniyor. Zira kişi nüfus yoğunluğu nedeniyle genelde evler bir başka canlıyla paylaşılamayacak kadar küçük. Patiseverler de kafelerde kedilerle özlem gideriyor. Kedilerin peşine düşüp Japonya'ya gelenlere bir başka önerimiz ise kişi başına tam altı kedinin yaşadığı Aoshima Adası.

Kotor:
Karadağ'ın Kotor kenti de kedi dostu. Hatta UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan şehrin amblemini bir kara kedi süslüyor. Oteller, restoranlar, parklar... Kediler her yerde! Tabii kentte bir kedi müzesi bulunuyor. Sadece kedili ürünlerin satıldığı hediye dükkanından alışveriş yaptığınızda ise gelirin bir kısmı kedilerin bakımı için kullanılıyor.

Ypern:
Kediseverler Belçika'nın Ypern kentini mayısta ziyaret etmeli, çünkü 1955 yılından bu yana her mayıs ayının ikinci pazar günü burada kedi festivali düzenleniyor. Şaşaalı festivalde halk kedi, fare, cadı veya Ortaçağ kostümlerine bürünüyor; kent, süvarilerin, orkestraların ve kedi kuklalarının geçit törenine sahne oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kediseverlere özel 5 şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN