Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahoe her mevsim güzel

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Tahoe her mevsim güzel

Robert de Niro'ya ilk Oscar ödülünü kazandıran Godfather II (Baba 2) filminin bazı sahnelerinin çekildiği Tahoe Gölü, sessizliği, sakinliği ve eşsiz güzelliği ile büyülüyor

Tahoe Gölü'nü ABD'nin iki popüler ve büyük eyaleti Nevada ve Kaliforniya ortadan ikiye ayırıyor. Gölün üçte ikisi Kaliforniya, üçte biri Nevada eyalet sınırları içinde yer alıyor. Göl, Nevada eyaletinin başkenti Carson City'e 30 dakika, Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento'ya ise yaklaşık iki saatlik bir mesafede. Bu doğa harikası göl, yaklaşık 2 bin metre yükseklikte, dağlar arasında bir krater gölü. Dünyanın en derin beşinci gölü olan Tahoe Gölü'nü yıllar önce ilk kez gördüğümde, beni en fazla etkileyen çok yüksekte olmasıydı. Arabayla o kadar yükseğe çıktığımda böyle büyük bir gölle karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. Tahoe Gölü fazla suyunu Truckee Nehri vasıtasıyla boşaltır. Nehir, yüksek Sierra Nevada Dağları arasından Reno şehrini geçerek, daha alçaktaki Nevada eyalet sınırları içindeki Pyramid Gölü'ne dökülür. Truckee Nehri'nin Tahoe Gölü'nden çıkışı barajla kontrol ediliyor. Göl, hem yaz hem de kış sporları için çok sayıda aktiviteyi barındırıyor. Kış mevsiminde muhteşem göl manzarası eşliğinde karlı dağlarında kayak, yaz mevsiminde ise sularında yüzme ve su sporları yapabilme imkânı var. Yine dalış ve rüzgâr sörfü de yapabileceğiniz aktivitelerinden. Kayak merkezlerine teleferikle çıkabiliyorsunuz.

ÜNLÜLERİN GÖL EVLERİ
ABD'nin ünlü zenginlerinin Tahoe Gölü çevresinde evleri bulunuyor. Genelde ahşap olan bu lüks evler gerek büyüklükleri gerekse tasarımlarıyla dikkat çeker. Göl, San Francisco ve Los Angeles gibi büyük şehirlere yakınlığından dolayı da ABD'nin iç turizminde önemli yere sahiptir. Özellikle, Amerikalılar hafta sonlarını geçirmek için bu güzel gölü ziyarete gelirler. Son Tahoe Gölü gezimde, göl ve çevresindeki otellerde çok sayıda yabancının çalışıyor olması gözüme çarpıyor. 'Work and Travel' adı verilen programla ABD'ye gelen yabancı üniversite öğrencileri, bu programla Tahoe Gölü'nün etrafındaki otellerde çalışma imkânı buluyor. Üniversite yıllarımda, arkadaşlarımla en azından haftada bir kez, yaşadığım şehre 1,5 saat mesafedeki bu göle gelirdim. Kayak, snowboard, yüzme, hiking ve kamp aktivitelerini gerçekleştirdiğimiz Tahoe Gölü ve çevresinin aradan geçen onca yıla rağmen hiç değişmeden aynı güzel doğasını saklaması kuşkusuz sevindiriciydi.

GÖLDE GEZİ
Tahoe Gölü'nde cruise gezisi yapabilirsiniz. Gölün, Zephyr Cove noktasından kalkan arkadan çarklı göl gemisi gündüz ve akşam iki ayrı tur düzenliyor. Gündüz turu 2.5 saat süren bir manzara gezisi. Ben ikincisini tercih edip akşam saatlerinden gemiye bindim. Önce üst katta güneşin batışını izledim sonra aşağı katta akşam yemeğimi yedim. Gecenin geriye kalan bölümünü de orta katta canlı müzik eşliğinde geçirdim. Gündüz gerçekleşen gezinin fiyatı yetişkin 55 dolar, 3-11 yaş arası ise 20 dolar. Akşam saatlerinde gerçekleşen yemekli ve müzikli gezi ise yetişkin 85 dolar, 3-11 yaş arası 35 dolar. Cruise gezisi için önceden telefonla rezervasyon yapmanız gerekiyor.

NE ZAMAN GİDİLİR?
Tahoe Gölü, 2 bin metre yükseklikte bir krater gölü olduğu için, bölgede kışlar çok soğuk ve karlı geçiyor. Kışın arabanızla gidecekseniz, arabanızda zincirinizi mutlak bulundurunuz. Kış sporu yapmak için gidilmeyecekse, en uygun aylar haziran-eylül arası.

ÇEVRESİNDE DE GEZİLECEK YERLER VAR
Emerald Bay: Gölün en güzel koyu. Ortasındaki ufak adaya kiralık tekneyle gidebilir, etrafında yüzebilirsiniz. Koyun etrafı, yürüyüş yapmak için ideal. Kings Beach: Gölün kuzeyindeki bu plaj, özellikle yazın yüzmeye gelenlerin gözdesi. Plaj yazları Akdeniz iklimini hissettiriyor; ama Akdeniz'deki gibi nem yok, hava genelde kuru. Zephyr Cove: Nevada eyalet sınırları içinde kalan Zeyphyr Cove'daki plajda ücretsiz denize girebilirsiniz. Kumsalı güzel, ama yaz aylarında bile suyu soğuk. Ayrıca, Tahoe Gölü cruise gemilerinin kalkış ve varış noktaları da bu koyda bulunuyor. Arabanızı park etmek için geniş bir park yeri mevcut. South Lake Tahoe: Gölün güneyinde bulunmasından dolayı, bu yerleşim yerine South Lake Tahoe adı verilmiş. South Lake Tahoe, yaklaşık 25 binlik nüfusu ile gölün en kalabalık yerleşim yeri.

MURAT AYBEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahoe her mevsim güzel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN