Dallas hakkında bilmeniz gereken 15 şey

Teksas eyaletine bağlı Dallas, çoğumuzun zihinlerine aynı isimli fenomen TV dizisiyle kazınsa da kovboylarıyla ünlü şehir dinamik yapısı, yakın tarihi ve renkli hayatıyla daha fazla ilgiyi hak ediyor

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Dallas hakkında bilmeniz gereken 15 şey
MURAT AYBEK

Dallas'ın benim için ayrı bir yeri var. Küçük yaşlarda gittiğim ilk ABD seyahatimde New York'tan sonra gördüğüm ikinci ABD şehriydi. İlk dikkatimi çeken de düzenli bir şehir oluşuydu. İşte Dallas hakkında bilmeniz gerekenler.
1- Dallas dediğimizde, özellikle orta yaştaki insanların aklına, J.R, Sue Ellen, Bobby ve Pamela'lı Southfork Ranch Çiftliği'nde çekilen meşhur dizi gelir. Southfork Ranch Çiftliği, günümüzde düğün, toplantı ve yemek organizasyonu gibi etkinliklere ev sahipliği yapmakta. Ayrıca müze gibi de gezilebilmekte.
2- Dallas kovboylarıyla ünlü. Kovboyların tarihi ise bir hayli ilginç. Kovboyların ataları, ABD'liler değil, Kuzey Amerika'daki Meksikalılar. Hatta daha da geriye gidersek, atalarının İspanya'dan Kuzey Amerika'ya geçenler olduğunu görüyoruz.
3- AT&T, 7-Eleven, Texas Instruments, Fossil Inc, American Airlines Group, Southwest Airlines şirketlerinin genel merkez ve yönetim ofisleri Dallas-Fort Worth bölgesinde olduğundan, iş arayan ABD'lilerin ilgi duydukları yerlerden.
4- ABD'nin doğu ve batı şehirlerine aynı uzaklıkta bulunan ülkenin dokuzuncu büyük şehri, bu özelliği sayesinde havayolu şirketlerinin merkez ofislerinin burada açılmasına sebep olmuş.
5- Petrolün bulunması ve demiryollarının inşa edilmesiyle de, Dallas iş arayan insanlar arasında cazibe merkezi olmuş, çevre eyaletlerden ve şehirlerden büyük göç almış.
6- ABD'nin 35. başkanı John F. Kennedy'nin Elm Caddesi üzerinde konvoyu ile ilerlerken suikasta kurban gitmesi Dallas'ın tarihine damga vurdu. Suikastın gerçekleştirildiği bina, 20 Şubat 1989'da Sixth Floor Museum (müzesi) olarak kapılarını halka açtı.
7- Dallas spor konusunda da ön plana çıkıyor. Dallas-Forth Worth bölgesinde, Amerikan futbolu takımı Dallas Cowboys, beyzbol takımı Texas Rangers, NBA'in en iyi basketbol takımlarından Dallas Mavericks ve hokey takımı Dallas Stars bulunur.
8-Şehrin merkezinde Pioneer Plaza Park'ta sığır ve kovboy heykellerini görebilirsiniz. Perot Nature and Science Müzesi ise atmosferi ve dinozorları ile özellikle çocukların hoşuna gidecek bir müze. Dallas Museum of Art, eski ve yakın dönem sanat tarihinden eserleri bulabileceğiniz bir müze.
9- Dallas Arboretum ve Botanik Bahçesi'ni gezme şansınız varsa piknik yapmak için ideal bir yer. Giriş ücretli.
10-Şehirde, zamanınız varsa yapılacak aktivitelerden biri de, Medieval Times adlı Ortaçağ şatosunu ziyaret etmek. Şövalyelerin gösterilerini izlemek için, internet sitesinden programa bakmanızı öneririm.
11- Dallas'a gitmişken Forth Worth'u da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Meksikalıların ve Amerikalıların aralarında yaptıkları savaşta Amerikalıların cephe kurdukları alanlardan biri olan Forth Worth, atları, kovboyları, rodeoları ve sığırları ile tipik Teksas yaşamını bulabileceğiniz bir yer.
12-ABD'nin ünlü lüks alışveriş zinciri Neiman Marcus'un kökleri de Dallas'a dayanıyor. 1907'de kurulan firma, ilk alışveriş merkezini 1914'te Dallas'ta açtı.
13-Dallas'ın kuzeydoğusunda bulunan White Rock Gölü, Dallas ve çevresinde yaşayan insanların kamp, piknik yaptıkları bir bölge.
14-1971 yılından beri her sene yapılan Dallas'ın ünlü maratonu da, White Rock Gölü çevresinde gerçekleşiyor.
15- Dallas şehrinde, genelde sıcak ve karasal iklim özellikleri görülmekte.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dallas hakkında bilmeniz gereken 15 şey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN