Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ortasına hoş geldiniz

Ekvador'un başkenti Quito ekvator çizgisi üzerindeki tek başkent. Dünyada en çok ilgi gören yerlerden biri. Dünyanın ortasına kurulu İntinan Müzesi'nde de ekvator deneyleri yapılabiliyor

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Dünyanın ortasına hoş geldiniz
Dünyanın ortasının nerede olduğuna çocukken dinlediğimiz Nasrettin Hoca'nın fıkrasında kafa yormaya başladık. Daha sonra coğrafya dersinde duyduğumuz bir kavram bize ışık tuttu: Ekvator çizgisi... Kuzey ve güney yarım küreleri ayıran ekvator çizgisinde, rahmetli Barış Manço'nun kibrit çöpü deneyi de dün gibi aklımızda. Ekvador'un başkenti Quito'da, ekvator çizgisinin geçtiği noktada kurulan İntinan Müzesi'nin girişindeki tabelada tüm dillerde bir karşılama var. Türkçe "Hoş geldin" ifadesi karşılıyor bizi.

EKVATOR ÜZERİNDEKİ TEK BAŞKENT

Ekvador'un başkenti ise Quito, Bolivya La Paz ve Kolombiya Bogoto'dan sonra dünyanın en yüksek ikinci başkenti. Deniz seviyesinden 2 bin 850 metre yüksekte yer alan Quito, 4 bin 800 metre yüksekliği bulunan Pichincha Volkanı'nın eteklerinde kurulmuş. Quito, ayrıca, ekvator çizgisi üzerindeki tek başkent. Dünyayı kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayıran ekvator çizgisi üzerindeki şehir en çok ilgi gören yerlerden biri. Şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan ekvator çizgisini ziyaret etmek istediğimizi söylediğimiz taksi şoförü, bizi Mitad del Mundo Anıtı'na götürüyor. Bu anıt, 1736'da ekvator çizgisinin yerini tespit eden ve buna göre Dünya'nın çevresini ölçmeyi amaçlayan Fransız Charles Marie de la Condamine yönetimindeki bilim insanlarının çalışmasını onurlandırmak için yapılmış.

DÜNYANIN ORTASINDA DENEY KEYFİ

Ekvador hükümetinin 1982'de yaptırdığı anıt 30 metre yüksekliğinde. Ancak, yıllar sonra GPS teknolojisinin gelişimiyle, Fransız bilim insanlarının ekvator çizgisini 240 metrelik bir sapmayla tespit ettiği ortaya çıkmış. Anıtın 240 metre uzaklığında gerçek ekvator çizgisiyle karşılaşıyoruz. Tam bu noktaya kurulan İntinan Müzesi'ni de rehberler eşliğinde gezip ekvator çizgisi deneyleri yapma fırsatınız oluyor. Rahmetli Barış Manço'nun çocukluğumuzda ekvator çizgisi üzerinde kibrit çöpüyle yaptığı, suyun akış yönüyle ilgili deneyi burada yapraklarla yapılıyor. Rehberler ilk olarak taşınabilir lavaboyu, içinde yapraklar olan suyla dolduruyor. Lavaboyu, ekvator çizgisinin tam üstüne koyup, tıpasını açtıktan sonra içindeki su hiçbir dönüş hareketi olmadan direkt aşağıdaki kovaya akıyor. Sonra Güney yarım küre tarafına taşınan lavabodaki su, bu kez saat yönünde dönerek aşağıya iniyor. Rehberimiz, "Haydi, şimdi, Türkiye tarafına gidelim" diyerek, lavaboyu Kuzey yarım küreye taşıyor. Kuzey yarım kürede su, bu kez ters yönde dönerek aşağıya dökülüyor. İlginç denemelerden biri de, kollarınızı açıp gözlerinizi kapatarak ekvator çizgisi üzerinde yürümeye çalışmak. Basit gibi görünüyor ancak, bu şekilde dengenizi sağlayıp düz bir hatta ilerleyemiyorsunuz. Başka bir deney ise tam çizginin bulunduğu noktada çivinin üzerine yumurta yerleştirmek. Rehberimiz de çizgi üzerinde yer çekimi fazla olduğundan yumurtanın sarısının aşağı çöktüğü, bu sayede çivi üzerinde yumurtanın durduğunu belirtiyor. Birkaç saniyede yumurtayı çivinin üzerinde sabitliyor. Sonra bize teklif ediyor, başarırsak bir sertifika vereceğini söylüyor. Ancak çok da kolay değil. Ne kadar uğraşsam da bir türlü yumurtayı dengede tutamıyorum. Rehberimizden rica edince ne hikmetse bu sefer o da başaramıyor, espriyi patlatıyor: "Sanırım yumurtaya bir şey yaptın!"

GÜZEL ADAMLARA SELAM OLSUN

Dünyanın ortasına geldiğimizde, Nasrettin Hoca'yı ve rahmetli Barış Manço'yu hayırla yad ediyoruz. Nasrettin Hoca, "Dünyanın ortası neresidir?" diye soran adama, ayağıyla bastığı yeri göstererek "İşte burasıdır!" demişti. Adam inanmayınca da "İnanmıyorsan ölç" diye herkesi gülümseten akıl dolu cevabını vermişti. Barış Manço da coğrafya derslerinde adını duyduğumuz ekvator çizgisini kibrit çöpü deneyiyle bize ne güzel anlatmıştı. Yıllar sonra Nasrettin Hoca'nın yöntemiyle değil GPS teknolojisiyle ölçülen ekvator çizgisinden, Mitad del Mundo'dan, dünyanın ortasından, o güzel adamlara selam olsun...

PASAPORTA '0' ÇİZGİSİ DAMGASI
Turun sonunda, ekvator çizgisinde olduğunuzu belirtmek için pasaportunuza 'Latitud 0' damgasını bastırabiliyorsunuz. Ekvator çizgisinin bulunduğu alan müze haline getirilmiş. Burada İnka medeniyetine ait birçok eseri bir arada görmek mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ortasına hoş geldiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN