Bir Akdeniz efsanesi: Kemer

’nın gözde ilçelerinden Kemer deniz, doğa, kültür ve spor turizmi açısından önemli bir . İrili ufaklı koyları, renkli gece hayatı ve lüks otelleriyle yerli ve yabancı turistin göz bebeği Kemer tam bir Akdeniz efsanesi...

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Bir Akdeniz efsanesi: Kemer
Antalya Kemer, Batı Toros dağlarının eteklerinde, kıyı boyunca uzanan şirin bir yerleşim yeri. Denizin masmaviliği, berraklığı, yemyeşil doğası göz kamaştırıcı. 'ya 40 km. uzaklıktaki Kemer, Türkiye'nin de en gözde turizm merkezlerinden. Lüks otelleri ve köylerinin yanı sıra kıyı boyunca uzanan irili ufaklı koyları, kum ve çakıl karışık plajlarıyla yerli ve yabancı turist için çekiciliği tartışılmaz. Akdeniz'in bu efsanevi tatil , ıssız koyları, özel tur tekneleriyle mavi turları ve su sporlarıyla deniz turizmi açısından da daha çok tercih ediliyor. Dört bir tarafı eşsiz bir manzaraya sahip Kemer'de, gece hayatı da çok renkli. İlçe Avrupa'nın ünlü DJ'lerinin müzik yaptığı gece kulüpleriyle nam salsa da sadece bir disko merkezi değil. Kemer Karnavalı, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı, Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off- Shore Yarışları gibi çeşitli uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Kemer'in zenginlikleri arasında mavi bayraklı sahil şeridi ve 320 yat kapasiteli modern marinası da öne çıkıyor. Bu nedenle yat turizmi açısından önemli bir tatil merkezi konumda. Tabiatın doğal güzellikleriyle ünlü ilçe, Tahtalı Dağı'nın doğusundaki Molla Deliği Mağarası, Beldibi Mağarası, Üçoluk Yaylası ise ilçenin görülmesi gereken yerlerinden. Kemer'in muhteşem görüntüsünü zirveden görmek ise tam bir görsel şölen. Bölgenin en yüksek dağı olan Tahtalı Dağı'na inşa edilen Tahtalı teleferiği bunun için çok isabetli bir nokta. Kemer'in doğal hazinelerinden biri de irili ufaklı şelaleri olan Göynük Kanyonu. Kanyondaki büyük göletlerde aynı zamanda yüzülebiliyor da. Bu şirin ilçede turistlerin ilgi duyduğu bir başka yer ise Çıralı Yanartaş. Çünkü burada doğal meşaleler görülebiliyor; yeraltı gazlarının çatlaklardan yeryüzüne çıkmasıyla oluşan doğal meşaleleri izlemek için akşamları özel turlar bile düzenleniyor.

TARİHLE İÇ İÇE
Bölgenin tarihi yapıları arasında yer alan Phaselis Antik Kenti, Idyros Antik Kenti ve Selçuklu Av Köşkü öne çıkıyor. Zaten ilçenin tarihi M.Ö. 690 yılına kadar eskiye gidiyor. Günümüze kadar ulaşan tarihi mekanlardan biri, Kemer ilçe merkezine 15 km. uzaklıktaki Phaselis Antik Kenti. M.Ö. 690 yılında I. Oleios tarafından kurulmuş. Tarihte önemli bir liman ve ticaret merkezi olan Phaselis'in kalıntıları tarih turizmi açısından önemli. Günümüze kadar ulaşan kalıntılar ilçe merkezine yaklaşık 25 km. uzaklıktaki Olympos Antik Şehri de görülmesi gereken yerlerden. M.Ö 78 yılında Romalıların eline geçen şehir ile ilgili hâlâ kazı çalışmaları sürüyor. Kemer çevresinde es geçilmemesi gereken yerlerin başında Adrasan, Üç Adalar, İkiz Kayalar ve Ulupınar da var.

KIŞIN DA AYRI BİR DENEYİM
İlçe kışın da ayrı bir cazibe merkezi. Beldibi'nden Tekirova'ya kadar uzanan Kemer'in Tahtalı Dağı'nda kış aylarında kayak keyfi de ayrı bir tatil keyfi deneyimi de sunuyor. Kemer'e gitmeden gezi listesi ve alternatif gezi rotaları belirlemenizde de yarar var. Yılın dört mevsimi Kemer, gidilesi görülesi noktalardan.

ALTERNATİF TATİL İÇİN: OLİMPOS AĞAÇ EVLER
En çok tercih edilen konaklama çeşitlerinden birisidir Olimpos'taki ağaç evler. Akçay Deresi'nin geçtiği bu yer, şehrin karmaşasından kaçanlar için oldukça ideal. Kemer'e de 30 km uzaklıkta. SİT alanı olduğu için korunan bölgedeki ahşap ve bungalov tarzı konaklamayı daha çok gençler tercih ediyor. Alternatif konaklama mekanında, tabiatın en doğal halini yaşayan tatilciler, akşamları ateş yakıp gitar eşliğinde eğlencelerle tatillerine renk katıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Akdeniz efsanesi: Kemer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN