Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cruise hakkında merak edilen 10 şey

Cruise turuna çıkmak isteyenlerin kafasındaki sorular genellikle benzer. “Yolculuk güvenli mi? Yanıma nasıl kıyafetler almalıyım?” gibi... İşte yanıtı en çok merak edilen 10 soru ve yanıtı

Giriş Tarihi: 22.5.2016
Cruise hakkında merak edilen 10 şey
1 Gemi yolculuğu güvenli mi?
Gemilerde yolculuğun güvenli geçmesi için her türlü donanım bulunuyor. Periyodik olarak tüm gemilere bakım yapılıyor. Son teknolojiye sahip yön bulma teçhizatlarının yer aldığı gemiler aynı zamanda ortak bir sisteme bağlı. Böylece kötü hava şartlarında rota değiştirebiliyorlar. Modern gemiler, hidrolik stabilizör adı verilen ve geminin dalgalardan sallanmasını en aza indiren bir sisteme sahip.

2 Gemide ne tür kıyafetlere ihtiyacım olacak?
Gemi içerisinde klimaların yüksek seviyede çalışmasından (denizin ortasındaki nemi düşünecek olursanız mantıklı olan da bu) dolayı ceket, hırka gibi koruyucu giysilerin yanınızda bulunmasında fayda vardır. Ayrıca gidilecek bölgeye uygun kıyafetleri de yanınıza alın. Gemi içinde özel geceler hariç spor ve rahat giysileri tercih edebilirsiniz. Bazı gemilerin restoranlarında giyim kodu (şortla, mayoyla girilmez gibi) uygulandığı için önceden mutlaka bilgi alın.

3 Gemide internet var mı?
Bütün gemilerde erişimi mevcut. Ancak hem internet hem gemi telefonları uydu üzerinden olduğu için fiyatları yüksek.

4 Yabancı dil bilmiyorum, gemi personeliyle nasıl anlaşacağım?
Gemilerde İngilizce ağırlıklı olarak kullanılsa da farklı milletlerden mürettebatın bulunması zorluk yaşanma olasılığını en aza indiriyor. Kimi gemilerde anonslar misafirlerin ana dillerinde tekrarlanıyor. Türkiyeli turistlerin ilgi gösterdiği cruise turlarında Türkiye'den personele de rastlanabiliyor.

5 Gemide nakit para geçiyor mu?
Gemilerde nakit kullanılmıyor. Size girişte pasaportunuzu teslim ederken verilen kartta tüm bilgileriniz yer alıyor. Yaptığınız tüm harcamalar bu karta işleniyor. Uğradığınız limanlarda dışarıya çıktığınız taktirde orada harcamak için paraya ihtiyacınız oluyor. Seyahat bitiminde karttaki harcamalarınız kredi kartınızdan çekiliyor.

6 Gemi seyahatine giderken yanımda hangi belgeler olmalı?
En az altı ay geçerli pasaport, vize istenen bir ülkeye uğranılacaksa gerekli vize, pasaport dışında bir kimlik ve gemi bileti.

7 Gemiye evcil hayvanımla binebilir miyim?
Gemilere evcil hayvan kabul edilmiyor.

8 Gemide sigara içilebiliyor mu?
Restoranlar ve kamaralar gibi kapalı alanların çoğunda içmek yasak. Gemilerde sigara içmek isteyenler için özel bölümler bulunuyor.

9 Prizler standart mı?
Gemilerdeki elektrik prizleri, 220/110 volt elektriğe uyumlu aletler için uygun.

10 Gemide rahatsızlanırsam ne olacak?
Gemilerde sağlık ekibi bulunuyor. Ancak tedavi ücretli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cruise hakkında merak edilen 10 şey
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN