Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın ve turizmin şaha kalktığı Dalyan

Caretta carettalara, kral mezarlarına ve uluslararası üne sahip İztuzu Plajı’na ev sahipliği yapan Dalyan, bu eşsiz güzelliklerinin yanı sıra çam ormanları ve kuş cıvıltıları arasında huzur dolu bir vaat ediyor

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Doğanın ve turizmin şaha kalktığı Dalyan
güzeli bir kasabası olan Dalyan, Muğla'nın Ortaca İlçesi'ne bağlı. Köyceğiz ile Akdeniz'i birleştiren ve calbis adı verilen fiyort tipi doğal kanalın kıyısına kurulmuş. Bu güzel kasaba, özel plajları, kral mezarları çamur banyoları ve simgesi haline gelen Carretta carettalarıyla tam bir çekim merkezi. Her yıl yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Dalyan'ın, dünyanın görülmeye değer en güzel tatil beldelerinde biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yılki tatilimi 10 yıl önce gidip hayran kaldığım Dalyan'da yapmaya karar verdim. Birkaç arkadaşımla birlikte İstanbul'dan 50 dakika süren uçak yolculuğu sonrasında Dalaman'a vardık. Havaalanı servisleriyle Ortaca otogarına geçtik. Buradan da bir dolmuşla Dalyan'a ulaştık.

TEKNEYLE PLAJA
Otele yerleşip biraz dinlendikten sonra Dalyan'ı keşfetmeye koyulduk. İlk durağımız İskele Meydanı. Rengarenk irili ufaklı tekneler nazlı süzülüyordu karşımızda. Teknelerle 10 TL karşılığında İztuzu Plajı'na gidip gelebiliyorsunuz. Biz en son giden tekneyi kaçırdık. Diğer bir teknenin kalkması için de dolmasını beklemek zorunda kaldık. Tam sıcaktan isyan edecekken yanımıza gelen kaptanlardan biri 100 TL karşılığında teknesini kiralayabileceğimizi söyledi. Dalaman çayını gezdireceğini ve bizi Caretta carettaların olduğu yere götüreceğini söyleyince teklifini kabul ettik. Ve Dalyan'ın durgun sularında gezmeye başladık. Kaptanımız bölgeyi tanıtarak bize bir nevi rehberlik de yaptı. Gelelim Dalyan'ın en büyüleyici görselliğine sahip Kral Mezarları'na. Kaptanımız başlıyor anlatmaya... Eski inanışa göre; insanın mezarı ne kadar yüksekte ve ne kadar dik olursa, o kadar tanrıya yakın olurmuş. Bu yüzden mezarlar yüksek kayalara kazılmış. Mezarlar ışıklandırıldığı için özellikle akşam saatleri daha da etkileyici görünüyor. Kral mezarlarının ardından sazlıkların arasından süzüle süzüle Daylan'ın simgesi olan Caretta carettaların olduğu bölgeye vardık Kaptanımız , "Caretta carettaları görmeye geldik" deyince karşımızdaki küçük tekneden denize mavi yengeçler atılmaya başlandı. Çünkü Caretta carettalar mavi yengeçleri çok sevdiği için dayanamayıp hemen ortaya çıkıyor. Ve kısa bir süre sonra kaplumbağalardan bir tanesi bizlere poz verircesine gülen suratıyla ortaya çıktı. biz de başladık kare kare fotoğrafını çekmeye...

HEDİYE SEÇENEĞİNİZ ÇOK
Dalyan'da hediyelik eşya satan birçok dükkan var. Kendinize ya da hediye vermek istediğiniz sevdiklerinize, seramik bir obje, Caretta caretta figürlü peluş bir oyuncak ya da yöreyi simgeleyen bir magnet alabilirsiniz. Özellikle akşamları kurulan sokak tezgahlarındaki el işi ürünler de farklı bir hediye seçeneği olabilir.

PLAJI DÜNYA HARİKASI
Uluslararası üne sahip İztuzu Plajı'na doğru yol alıyoruz. Plaj, beş kilometrelik bir uzunluğa sahip. Bir tarafı tatlı diğer tarafı tuzlu su. Nadir görülebilecek bu durum plajı farklı ve özel kılıyor. İztuzu, Caretta carettaların yumurtalarını bırakabilmeleri için gereken çok ince bir kuma sahip. Kaplumbağaların yumurta bırakma dönemleri olan mayıs ve eylül aylarında akşam 20.00 ila sabah 08.00 saatleri arasında plaja girmek yasak. Geceleri tamamen kaplumbağalara ait olan bu plaj üniversite tarafından işletiliyor. İztuzu plajına iki şekilde ulaşım var. Dalyan rıhtımından kalkan teknelerle 35 dakikalık bir yolculukla plaja gelebiliyorsunuz. Bir diğer seçenek de merkezdeki minibüsleri kullanmak. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürüyor. Çam ormanları arasında yapılan minibüs yolculuğunun çok keyifli olduğunu belirtelim. Nadir özelliklerinden dolayı İztuzu Plajı'nın ölmeden önce görülmesi gereken doğa harikası yerler arasında olması gerektiğini düşünüyorum. Plajda yiyecek ve içecek satışı yapan küçük bir büfe bulunduğunu, fiyatlarının çok makul olduğunu da ekleyelim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın ve turizmin şaha kalktığı Dalyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN