Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baltıkların sessiz şehri: Vilnius

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Baltıkların sessiz şehri: Vilnius

Litvanya’nın başkenti Vilnius, günümüze kadar korunmuş tarihi yapıları, yemyeşil doğası, huzurlu yaşam tarzı ve özellikle mimarisi ile adeta açık hava müzesi görünümünde

Vilnius, büyüleyici doğa manzaraları ile görülmeye değer, şirin bir Avrupa şehri. Litvanya'nın başkenti devasa tarihi yapılarına tezat daracık sokaklara sahip. İstanbul-Vilnius uçuşu yaklaşık üç saat sürüyor. Havalimanı, şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta. Nisan ayında gitmiş olmamıza rağmen soğuk bir hava karşılıyor bizi. Ama elbette bu durum şehri gezmemize engel değil. Bavulları otele bırakıp şehri turlamaya çıkıyoruz. Her Avrupa ülkesinde olduğu gibi burada da old town, yani eski şehir bölgesi bulunuyor. Görülebilecek yerlerin büyük bir kısmı elbette burada toplanmış. İlk olarak Şafak Kapısı'ndan başladık gezmeye. Burası en çok ziyaret edilen yerlerden. Sadece Vilnius'ta değil, birçok ülkede tapınak olarak ünlenmiş. Beş şehir kapısından tek ayakta kalanı. Kapının önü günün her saati dua eden insanlarla dolu. Hem Ortodokslar, hem de Katolikler tarafından ibadet edilen bir kilise. Şafak Kapısı'ndan yaklaşık 200 metre yürüdükten sonra Türk konsolosluğu karşımıza çıkıyor. Kapıda duran görevlilerle sohbet ediyor ve bina önünde selfie çektirmeyi de ihmal etmiyoruz. İkinci durağımız St. Anne Kilisesi. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri. 500 yıldır ayakta duran kilise bugüne kadar üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ayakta kalmış. Vilnius'un sembolleri arasında yer alıyor. Katedral Meydanı, Sovyet rejimini sonlandırmak için halkın bir araya gelerek özgürlük şarkısı söylemeye başladığı meydan olarak biliniyor. 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanan Vilnius Katedrali de ihtişamlı yapısıyla göz kamaştırıyor.

KENTİN EN TEPESİNDE
Şehrin manzarasının en güzel seyredildiği yer Gediminas Kulesi. Kentin en tepesine inşa edilen kule, Litvanya'nın kurucusu Dük Gediminas'ın adını taşıyor. İçerisinde tarihi eserlerin de sergilendiği kuleye teleferikle ya da yürüyerek ulaşım sağlanıyor. Yarım milyon nüfusa sahip Vilnius'ta sessiz, sakin, huzurlu bir yaşam hakim. Halkı güler yüzlü ve yardımsever. Para birimi olarak euro kullanılıyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir şehir. Vilnius'ta hava kararmaya başladığında şehir daha da sessizleşiyor. Dükkanlar erken saate kapanıyor. Hayat Vilnius'ta çok yavaş akıyor.

TRAKAİ VE KAUNAS'A DA ZAMAN AYIRIN
Vilnius'a 28 kilometre uzaklıkta bulunan Trakai şehri mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Özellikle Trakai Kalesi ve Ulusal Park'ın muhteşem görüntüsü karşısında kendinizi masal diyarında gibi hissediyorsunuz. Trakai özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Vilnius'a yaklaşık bir saat uzaklıktaki Litvanya'nın eski başkenti Kaunas da trafiğe kapalı geniş caddeleri, müzeleri, kafeleri ve tarihi binaları ile görülmeye değer.

AMBERİYLE MEŞHUR
Vilnius'ta hediyelik eşya mağazalarının büyük bir kısmı eski şehir bölgesinde bulunuyor. Sevdiklerinize buraya özgü olan amberden yapılmış objeler, takılar, keten kıyafetler, magnetler, kitap ayraçları alabilirsiniz.

GENELDE SOĞUK
Litvanya, karasal iklime sahip olduğu için genelde soğuk bir ülke. Özellikle kış ayları çok soğuk geçiyor. İlkbahar serin ve yağmurlu oluyor. Vilnius'a en güzel gezilecek mevsim yaz. Özellikle de haziran ve temmuz aylarını tercih etmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baltıkların sessiz şehri: Vilnius
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN