Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olmazsa Olmaz

Zıt kutupların oluşturduğu kendine has bir ahenge sahip olan ’nın başkenti ; ve Berlin Duvarı’nın artık bir sanat eserine dönen East Side Gallery kısmı gibi Avrupa yakın tarihinin en önemli yapılarının görülebileceği dinamik bir şehir.

Giriş Tarihi: 21.3.2019 14:14 Güncelleme Tarihi: 26.3.2019 22:07
Olmazsa Olmaz Berlin

Müze Adası

Berlin'de tam 175 adet müze var ve bunların büyük bir kısmı "Müze Adası" adlı bir bölgede bulunuyor.Aralarındaki belki de en ilgi çekici müze ise Pergamonmuseum. İsminden de anlaşıldığı üzere burası, Bergama Müzesi.Koleksiyon, 1910 yılında Türkiye'de başlatılan kazılar sonucu çıkan eserlerin burada birleştirilmesi ile oluşturulmuş.

Berliner Dom

270 basamak çıkarak ulaşacağınız 114 metre yüksekliğindeki kubbesinden Berlin'in en güzel manzaralarından birini sunan katedral, 15. yüzyıldan beri ayakta. Yapı, barok tarzın önemli eserlerinden sayılıyor ve her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Brandenburg Kapısı

Berlin'in sembol yapılarından biri olan bu heybetli kapı, özellikle gece ışıklandırılmasıyla görülmeye değer. Üzerinde mahşerin dört atlısını temsil eden Quadriga heykeli bulanan yapı, Pariser Platz'ın tam ortasında bulunuyor.

Checkpoint Charlie

Friedrichstrasse boyunca güneye doğru ilerlediğinizde Doğu ve Batı Berlin arasındaki meşhur geçiş noktasına varacaksınız. Checkpoint Charlie, Soğuk Savaş süresince sadece belli
insanların geçebildiği zorlu bir kontrol noktasıymış. Hemen yanındaki Haus am Checkpoint Charlie ise bu süreci detaylarıyla anlatan bir müze.

Kreuzberg

Berlin'in en renkli bölgelerinden birisi olan Kreuzberg, şehrin Türk mahallesi. Ancak mahallenin merkezî konumu ve oldukça fazla sayıda restoran ve kafeye sahip olması, bölgeyi turistler için de cazip kılıyor.

Berlin Duvarı-Doğu Galerisi

Dünyanın en büyük ve en uzun süre ziyarete açık kalan açık hava galerilerinden birindesiniz. Berlin duvarının ayakta kalmış olan 1,3 kilometrelik bu kısmı, 1990 yılında dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ressamların yaptığı 105 resimden oluşan muhteşem bir sanat alanı.

Fırsat Türk Hava Yolları, Ankara'dan ve Antalya'dan da Berlin'e direkt uçuş imkanı sunuyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olmazsa Olmaz Berlin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN