Limon hasadı fiyatları düşürdü

Limon hasadı fiyatları düşürdü
17.09.2015 | 11:34

Yaz aylarında zam şampiyonluğunu kimseye kaptırmayan limonun ateşi hasatla birlikte düştü. Ağustos ayı başında kilo fiyatı 8 lirayı gören limonu Eylül ayı ortasında çiftçi 1 liradan tüccara vermeye başladı.

Türkiye limon üretimin yüzde 65'ini tek başına karşılayan Mersin'in Erdemli ilçesinde mayer cinsi limon hasadı başladı. Çiçeklenme döneminde başlayan trips zararlısı dolayısıyla rekolte bu yıl beklenenin çok altında. Düşük rekolte dolayısıyla çiftçinin fiyat beklentisi ise yüksek. Üreticiler, kilosu 80 kuruş ile 1 lira aralığında alıcısı olan ilk hasatla umutlu başladı.

ÜRÜNDE YÜZDE 25 DÜŞÜŞ VAR
Hasat dolayısıyla çiftçilere hayırlı olsun dileklerinde bulunan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, hava koşulları ve trips denen zararlı sebebiyle bu yıl rekoltenin düştüğüne dikkat çekerek, fiyat beklentisinin yüksek olduğunu belirtti.
Öger, "Erdemli geçmiş yıllarda 500 bin ton limon üretimi gerçekleştirirken bu yıl beklentimiz 350 bin ton civarında. Trips denen zararlıdan dolayı. Üretimimiz düştü. Dolayısıyla beklentimiz fiyat olarak yüksek" dedi.
Dikenli Lamas cinsi limonun fiyatının diğerlerine nazaran daha yüksek olacağını ifade eden Öger, "Şuan fiyat 80 kuruş, 1 lira aralığında. Dikenli limon hasadına başladığımızda fiyat olarak 1 lira 20 kuruş, 1 lira 40 kuruş aralığında beklentimiz var. Tonaj çok düşük" diye konuştu.

YATAK LİMONUNUN FİYATI DA DÜŞER
Kendisine yaz aylarında limonun ateşinin çok yüksek olduğunun hatırlatılması üzerine Öger, "İlk hasatla birlikte limonun ateşi de düşer. Yeni hasat başladığı için yatak limonun yani depodaki limonun fiyatı da düşer. Daldaki meyve daha sulu ve tazedir" dedi.

ENTERDONAT LİMONUN HASADI BAYRAM SONRASI YAPILACAK
Limon üreticisi çiftçi Hakan Hayta ise, "Limonumuz şuan 1 liradan iç piyasada müşterisini buluyor. Mayer cinsi limonumuzun ilk hasadını yapmış bulunmaktayız. Mayer limon hasadı birkaç gün daha devam edecek. Ardından enterdonat limonlarımız yetişiyor, bayram sonrası onların kesimine başlanacak. Dikenli ve aydın limonların hasadıyla devam edecek. Hava koşullarından dolayı verim geçen yıla göre eksik. Hayırlısı diyelim" şeklinde konuştu.
Bu arada yeni mahsul limonlar İstanbul pazarlarında 2.5 liradan satılmaya başladı. Yeni ürünle birlikte 8 liradan satılan yatak limonunun fiyatının da düşeceği bildirildi.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN