Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York'ta İsrail karşıtı protesto

İsrail'in Mescid-i Aksa baskını ile Filistin halkına yönelik başlattığı şiddet uygulamaları, New York'ta binlerce kişi tarafından protesto edildi. Protestoculara, İsrail hükümetinin kendilerini temsil etmediğine inanan Ortodoks Yahudiler ile bazı Amerikalılar da destek verdi.

Ellerinde Filistin Bayrakları, İsrail karşıtı sloganların yazılı olduğu döviz ve pankartlar ile Times Meydanı'nda yapılan protestoda, konuşmacılar İsrail'in Filistinlilere karşı yeni bir etnik temizleme kampanyası başlattığını savundu. İsrail'in yıkma girişiminde bulunduğu belirtilen Mescid-i Aksa sorununun, din nitelikli bir sorun değil, İsrail'in yapmak istediği etnik temizlikle ilgili bir konu olduğu vurgulandı.
İsrail'i 'terörist devlet ' olarak niteleyen konuşmacılar, yasadışı olarak Filistin topraklarını işgal eden İsrailli yerleşimcilerin saldırgan tutumunu da eleştirdi. 'Adalet yoksa barış da yok', 'Bırakın Gazze yaşasın, İsrail'e ABD yardımlarını durdurun', 'Tek yol ayaklanma ve devrim', 'Özgür Filistin', 'Ürdün Nehri'nden Akdeniz'e Filistin özgür kalacak' yazılı döviz ve pankart taşıyan protestocular, İsrail karşıtı sloganlar da attı. Yapılan konuşmalarda uluslararası toplumun duyarsızlığı da eleştirildi. İsrail yönetimi ve yasa dışı yerleşimcilerin şiddet ve tecrit politikalarıyla uluslararası hukuku çiğnemekle suçlandı.
Protestoculara destek veren 'Siyonist Karşıtı Ortodoks Museviler' örgütü üyeleri, Ortodoks Yahudiler de İsrail'i 'Siyonist' politika izlemekle suçladı. Gazetecilerle konuşan Ortodoks Yahudiler, ?Siyonizm öncesi, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Araplar ve Museviler, kutsal topraklarda barış içinde birlikte yaşadılar. Dünyanın Siyonist İsrail'e yaptığı yardımlar, göz yummalar Musevilerin yararına değil, tam tersine Araplar kadar Musevilerin de zararına" dedi. Bir Ortodoks Yahudi, İsrail'e karşı Filistin'e verdiği destekten dolayı Türkiye'ye ve Türklere teşekkür etti. Göstericiler, daha sonra Time Meydanı'nda yürüyerek eylemlerini sürdürdü.
;
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'ta İsrail karşıtı protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN