Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afyonkarahisar'da düğün gecesinde arkadaşlarından damada 'işkence'

Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'nde 'damat işkencesi' geleneği kapsamında, düğünün ardından arkadaşlarının gece yarısı evden çıkardığı damada, eşarp ve etek giydirildi. Yerdeki çöpler süpürtülüp, başında kırdığı yumurtalar pişirtilen damat, darbuka eşliğinde oynatıldı. Ardından acılı baklava yedirilen damat, sırtı yumruklanarak eve gönderildi.

Sandıklı'da düğünlerden sonra eğlence amacıyla uygulanan 'damat işkencesi' geleneği ilginç görüntüler oluşturuyor. Tarihi bilinmeyen ancak yıllardır süregelen gelenek dün akşam Niyazi ve Yağmur Sivrikaya'nın düğününün ardından da yapıldı. İlçe geleneklerine uygun olarak dün öğle namazından sonra başlayan düğün yemek ikramı, güvey başı ve gelin alma şeklinde devam etti. Akşam ise ilçedeki düğün salonunda düğün merasimi düzenlendi. Düğün sona erdiğinde gelinle damat Çakır Mahallesi'ndeki evlerine giderken, damadın arkadaşları gece yarısı eve gelerek Niyazi Sivrikaya'yı dışarı çıkardı.

BAŞINDA YUMURTA KIRILDI, ACILI BAKLAVA YEDİ
Geleneğe göre dışarı çıkan damada arkadaşları eşarp, etek ve kadın yeleği giydirdi. Bu şekilde, arkadaşlarının devirdiği konteynerdeki çöpleri süpüren damat daha sonra yere serilen bir kilim üzerine oturdu. Buraya küçük tüp, tava, yağ, yumurta ve ekmek getirilirken, bir arkadaşı damadın başında kırdığı yumurtaları tavaya doldurdu. Arkadaşının başına vurarak kırdığı yumurtaları tavada pişiren damat daha sonra yumurtayı kendi eliyle arkadaşlarına yedirdi, kalanını da kendi yedi. Sonrasında darbuka eşliğinde oynatılan Niyazi Sivrikaya'ya içine acı biber konulan baklava yedirildi. Yaklaşık yarım saat süren damat işkencesinin ardından Sivrikaya, sırtı yumruklanarak eve gönderildi.

Damadın arkadaşlarından Kadir Mangal, "İlçemizde uzun yıllardır damat işkencesi geleneği devam ediyor. Damadın arkadaşları tarafından düğün tamamlandıktan sonra damada çeşitli işkenceler yapılıyor. Niyazi kardeşimize de işkence yaptık" dedi.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyonkarahisar'da düğün gecesinde arkadaşlarından damada 'işkence'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN