Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SAVAŞ AY

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi

Ziya Osman Saba'yı sever misiniz? Kalabalık halde "hem de çok" deyiverseniz, duyabilsem keşke ah!.. Ortaokul yıllarımdı. Zamanın efsane yayınevi Varlık tarafından basılan Sebil ve Güvercinler kitabı ilk merhabam olmuştu koca şaire. Sonrasında izcisi oldum tüm dizelerinin. Şimdi kitaplarını sahaflarda bile bulmak zor yazık ki. Yine de gönül serinletici bir haber aldım. Güncele sıçrayıp, hem Ziya Osman Bey'i anayım hem de sevenlerine muştu vereyim isterim. Şimdi çok az geri sarayım zaman bandını. Sanırım 2 yıl kadar önceydi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Tiyatroları onun bir eserini aldı repertuvarına. İşinin ustalarından dramaturg Hilmi Zafer Şahin, şairimizin Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi isimli kitabında saklı 9 hikâye arasından seçti ve sahneye koydu aynı isimle. Örnek olsun için bir iki tane yazarsam; Babamın Elbisesi, Neveser diyebilirim.

Kimyayı bozmadan

Gidip genç oyuncu Arda'dan (Aydın) seyredip hayli beğenmiştim. Bunlar daha çok anı hikâyeler diyeceğimiz türdendi. Şimdi sevindiğim; tek kişilik oyun olarak sunulan gösterinin şu yaz günlerinde yeniden seyirciye ulaşacak olması.
İsteyenin otantik, isteyenin organik diyeceği biçemde, şairin lafına laf katmadan, şeklini kimyasını bozmadan sahneye taşınması hoş gelecek seyredene.
Saba'nın yaşamını ve sanatsal bakışını ortaya koyması, yaşadığı döneme bugünden bakınca ortalığın nasıl görüldüğü yayılacak gözümüz önüne.
Mükerrer filan demeden gideceğim kısmetse. Keşke uyarına gelse de sizi de izleyici olarak görebilsem12 Temmuz'da, ENKA Kültür Sanat Vakfı Sahnesi'nde.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN