60 yaşındayım. Zaman zaman tansiyonum düşüyor, bayılıyorum. Bu neden olabilir? H.L./Konya
Damarlar su borularına benzeyen etten yapılardır. Vücudumuzdaki bu boru ve borucukların büzülme ve gevşeme özelliği vardır. Böylece tansiyonun korunması ve kanın vücutta düzenli olması sağlanır. Beyin ve damarlar arasında bir iletişim mevcuttur. Hücreler arasında olan bu sistem, beyin sinir sistemi yoluyla damarların büzülme ve gevşemesini sağlar. Normal şartlarda, sıcak ortamda dışarıdaki sıcaklığın vücudun ısısını artırmaması için, beyinden aldığı emirle damarlar gevşer. Cilt pembeleşir. Terleme meydana gelir. Böylece dış ortamın sıcaklığının iç ortama aktarılması engellenmiş olur. Soğuk ortamda ise damarlar büzülür. Ten rengi beyazlaşır. Yine iç ortamın sıcaklığı korunmuş olur. Ayakta durulduğunda yer çekiminin etkisiyle kan basıncı aşağı doğru düşme eğilimi gösterir. Tansiyonda buna paralel hızlı bir düşüş olur. Bu kişilerin mutlaka bir hekime danışması gerekmektedir.

GRİP İLACI DOPİNG YAPAR MI?
20 yaşındayım. Spor yapıyorum. Ancak grip nedeniyle kullandığım ilaçlar idrarda doping reaksiyonu verdi. Böyle bir şey olabilir mi? S.Ş./Ankara
Grip ilaçları fenilpropanolamin ve efedrin içerir. Bunlar boğazdaki yanma hissinin azalmasını sağlar. Ancak aynı zamanda beyin, kalp ve akciğer üzerinde uyarıcı etki gösterir. Kişide kendini güçlü hissetme, kolay nefes alabilme ve yorulmama gibi etkiler gösterebilir. Fakat aynı zamanda tansiyonu yükselterek kalp krizi, göğüste ağrı ve felç gibi etkilere yol açar. Uyarıcı etkisi sebebiyle bu ilaçlar idrarda doping etkisi yaratmaktadır. Sporcuların müsabakadan bir hafta önce bu ilaçları kullanmayı kesmesi gerekmektedir.

'KÜLTÜRÜMDE BAKTERİ ÜREMİYOR'
İdrar yolu enfeksiyonu oldum. Ancak idrar kültürümde bakteri üremiyor. Ne yapmalıyım? D.M./Van
Genelde sık antibiyotik kullanıldığında, bu ilaçlara karşı gelişen direnç, idrar kültüründe bakterilerin üremesini engelliyor ve hekimlerin de yanılmasına neden oluyor. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerde antibiyotik kullanmadan önce mutlaka idrar örnekleri alınmalı ve aynı zamanda ürologlara da danışılmalıdır.

SIKINTI YARATIR

Bu kronikleşmiş durumun tamamen böbreklere yayılarak, böbrek iltihaplanmaları yaratması büyük sıkıntılara yol açabilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN