10 gün önce bizim Zap'tiye köşesinde ne demişim? "Adanalı Dilber Hala tek başına Avrupa Yakası'nı sürüklüyor. Yeni dizi Adanalı da yolda. atv'de reytingin yolları taştan..." Yanılmadım. Adanalı tam da beklediğim gibi çıktı. Daha ilk günden seyirciyi sardı, sarmaladı. Bu dizi enflasyonunda birbirinin benzeri temalardan bıkan ve arayışlara giren televizyon izleyicilerine çölde vaha oldu. Oktay Kaynarca'nın çok iyi bir oyuncu olduğunu gerek bu sütunlarda gerekse katıldığım sohbetlerde çokça dile getirdim. Tek handikapı, Kurtlar Vadisi'ndeki "Çakır" karakterinin, üzerine "kaynak makinesi ile" monte edilmiş olmasıydı. Bunu sökmek için çok uğraştı. Komedi dizilerinde bile rol aldı. Kadir İnanır'ın dizisine bir girdi, dizinin havası değişti, reytingleri artı. Bana göre "Adanalı" karakterini Oktay Kaynaırca'dan daha iyi canlandıracak bir başka isim zor bulunurdu. Şivesiyle, vücut diliyle harika oynamış... Selin Demiratar da üzerine yapışıp kalan o "ağlak" rollerin rutubetinden kendini kurtarmış. Mehmet Akif Alakurt ise en akıllıcasını yapmış. Kendisine teklif edilen "Boran Ağa" benzeri rolleri elinin tersiyle itip, sınırları belli olmayan, iyi mi kötü mü olduğu zor anlaşılan, izleyici tarafından çözülmeye muhtaç "karma" bir karaktere bürünerek kariyerine zekice yön vermiş. Diziyi izlenir kılan faktörlerden biri de müziği... Özellikle "Fark Var" adlı rap şarkı listeleri zorlayacağa benziyor. Adanalı'nın bir başka avantajı ise mayası bir türlü tutmayan iki iddialı dizi Kalpsiz Adam ve Aşk Yakar'ın karşısına konulması. Cuma gecesi bocalayan izleyiciye cazip bir alternatif oluşturan atv yönetimi son derece yerinde bir satranç hamlesi yapmış. Dizinin ilk bölümüne aksiyon getirmek için başvurulan yöntem ise gerçekliği törpüler nitelikteydi. Bizim Adanalı başkomiser aynı gün içinde hem kaçırılan turist otobüsünün şoförüydü, hem soyulan benzincide müşteriydi, hem de kaçırılan uçakta yolcuydu. E bu kadarına da pes yani. Başkomiser değil, "bela paratoneri" mübarek... E madem falcılığa soyunduk. Bir kehanette daha bulunalım. Uğur Yücel - Ozan Güven ikilisinin yeni dizisi Canım Ailem de reyting listesinin tepesine kurulacak. Aha şuraya yazıyorum...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN